אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

טיפול בכאבי גב ומפרקים

בשנים האחרונות חלה עלייה באחוז האנשים הסובלים מכאבי גב ומפרקים. טיפול תרופתי בשילוב אורח חיים בריא יסייעו בהקלה על הכאב. צרכנות רפואית

מאת: דנה ויוראנו, כתבת doctors, 18/05/14

עוד בנושא תרופות:אינסולין, קומדין

44% מהאנשים שסובלים מכאב מתמשך מחכים שהוא יחלוף ולא עושים דבר. כך עולה מסקר חדש שפורסם ב-doctors בקרב 833 גולשים. עוד עולה מהסקר כי 24% מהאנשים פונים לרופא, 19% נוטלים תרופות ללא מרשם ו-13% נוטלים תרופות מרשם.

רבים נוטים לשייך כאב מתמשך לזה המופיע מספר שבועות, אולם פרופ' איילון אייזנברג, מנהל היחידה לשיכוך כאב בקריה הרפואית רמב"ם, מדגיש כי על פי מינוחים רפואיים "כאב מתמשך הוא זה הקיים לפחות 3-6 חודשים כאשר יש מספר עוצמות: כאב חלש, כאב בינוני, חזק ובלתי נסבל". לדבריו, "לא כל כאב מחייב מיד להתחיל טיפול תרופתי. אדם הסובל מכאב בינוני/חזק יפנה לרופא ויקבל טיפול תרופתי, אך זהו אינו המשתנה היחיד. עוצמת הכאב היא אינדיבידואלית ויש אנשים בעלי יכולת להתמודד עם הכאב ולא להיכנע לו".

צילום אילוסטרציה: shutterstock

ניוון שרירים ומחלות דלקתיות

בשנים האחרונות חלה עלייה באחוז האנשים הסובלים מכאבי גב ומכאבי מפרקים. פרופ' אייזנברג מסביר כי "הגורם המרכזי לעלייה בקרב הסובלים מכאבי גב הוא העידן בו אנו חיים. כלומר אם בעבר חיזוק שרירי הגב היה מתבצע במהלך יום העבודה (עבודות כפיים למיניהן), כיום הנטייה היא לשבת יום שלם במשרד מול מחשב, גורם המשפיע לא מעט על ניוון השרירים".

לעומת כאבי גב, כאבי המפרקים נובעים מסיבות שונות. "ישנם מספר סוגי כאבים", אומר פרופ' אייזנברג, "כאשר השכיח ביותר הוא ה'אוסטאו ארטריטיס' (O.A.), המאובחן לרוב אצל נשים מבוגרות וככל הנראה נובע משינוי הורמונאלי של הגוף. סוג פחות שכיח מופיע לרוב בקרב צעירים והוא נובע ממחלות דלקתיות של המפרקים עקב תאונות או מאמץ פיזי".

אבחון מקור הכאב

כאשר מגיע מטופל הסובל מכאב גב מתמשך, רופאים נוטים להתייחס לתלונה כבעיה חולפת ולרוב נותנים טיפול להפחתת הכאב, על מנת לאפשר לו לשוב לפעילות שגרתית. לטענת פרופ' אייזנברג, "הבעיה מתחילה כאשר לא תמיד נעשה ניסיון לאבחן את מקור הכאב, משום שלא בהכרח מדובר במבנה עמוד השדרה אלא בבעיה תפקודית של חוסר הפעלה, תחזוקה ושימור של הגב".

חשוב לאבחן את מקור הכאב ולבדוק מה מידת ההשפעה על התפקוד של אותו מטופל. בהתאם למגבלות שהועלו, מתאים הרופא את הטיפול הנכון.

שינוי אורח חיים וטיפול בכאב

בעבר רופאים טיפלו בבעיה על סמך עוצמת הכאב (כאב חלש- אקמול/אופטלגין, כאב יותר חזק - נוגדני דלקת, כאב חזק מאד - מורפיום). פרופ' אייזנברג מדגיש כי "בשנים האחרונות חל שינוי והשאיפה היא שהטיפול התרופתי יהפוך למשני ושינוי אורח חיים יהפוך לטיפול עיקרי ויכלול: פעילות גופנית נכונה לחיזוק השרירים ושימוש באביזרי עזר (תחבושות אלסטיות וסד שתומך במפרק)".

תרופות ללא מרשם הפכו יותר זמינות ולא מעט אנשים נוטלים אותן. במידה ותרופה מסוג מסוים לא צלחה בהפחתת הכאב, ייתכן ואותו אדם ייטול תרופה נוספת הנושאת שם שונה מבלי לדעת שמדובר באותו החומר, כך שעלול להיווצר מצב בו הוא נטל מינון גדול מהמותר. פרופ' אייזנברג מציין כי "באופן פרדוקסאלי תרופות המרשם עשויות להיות יותר בטוחות משום שהן ניתנות תחת פיקוח, למרות שלא מעט אנשים נמנעים מאלה מפאת הפחד והאמונה כי יש בהן רעל ובהכרח יופיעו תופעות לוואי".

אחת התרופות השכיחות ממשפחת נוגדי הדלקת והכאב היא 'ארקוקסיה'. פרופ' אייזנברג: "רופאים מעדיפים תרופה זו מכיוון שנוטלים אותה פעם אחת ביום, כאשר בניגוד לתרופות אחרות היא איננה פוגעת בערנות וביכולת המנטאלית. בנוסף, היא יחסית בטוחה מבחינת מערכת העיכול, לעומת תרופות נוגדות דלקת אחרות שעלולות לגרום להפרעות במערכת העיכול והפרעות בתפקוד הכבד והכליות".

"חשוב להתייחס לכאב גב מתמשך כאל מחלה בפני עצמה ולכן יש לא מעט פקטורים אותם צריך לקחת בחשבון", מציין פרופ' אייזנברג. "הטיפול התרופתי הוא משני ולא בכל המקרים ניתן להחלים מכאב כרוני, אך השאיפה היא להפחית אותו לרמה שתאפשר תפקוד שוטף ורמת חיים".

לקרוא גם על-שושנת יריחו וזבוב החול>>

בואו לדבר על זה בפורום בעיות גב ועמוד השדרה.

טיפול בכאבי גב ומפרקים
בשנים האחרונות חלה עלייה באחוז האנשים הסובלים מכאבי גב ומפרקים. טיפול תרופתי בשילוב אורח חיים בריא יסייעו בהקלה על הכאב. צרכנות רפואית byשתף את הכתבה ב:
פורום בעיות גב ועמוד השדרה

ד"ר נחשון רנד
ד"ר נחשון רנד
ד"ר נחשון רנד מומחה בכירורגיה אורתופדית ובניתוחי עמוד השדרה. בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים . התמחה בשנים 1988-1994 בתחום הכירורגיה האורתופדית בבית החולים האוניברסיטאי הדסה בירושלים. בשנים 1995-1998, השתלם בתחום ניתוחי עמוד השדרה, אוניברסיטת ונדרבילט, נאשוויל טנסי, ארצות הברית. משנת 1998 פרופסור עמית לאורתופדיה באוניברסיטת ונדרבילט. בשנים 1998-2000 שימש כמנתח עמוד שדרה בכיר במרכז הרפואי הדסה עין כרם. מאז שנת 2000 - רופא מנתח בכיר במרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה בביה"ח "אסותא" ברמת החי"ל בתל אביב עוסק בחקר המחלות הניווניות של עמוד השדרה ומחלות הדיסק הבין-חולייתי. עורך עמית בכתב העת Journal of spinal disorders עורך ראשי של ה - Internet Journal of Orthopedics עורך עמית וחבר מערכת במספר כתבי עת רפואיים נוספים. אודות המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה: לאחר שנים רבות של עבודת צוות במסגרת יחידת עמוד השדרה בבית חולים הדסה, הקימו רופאי היחידה, וד"ר נחשון רנד ביניהם, את המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה. מרכז זה עוסק באופן בלעדי בבעיות עמוד שדרה מכל הסוגים ובכל קבוצות הגיל - צוואר, עמוד שדרה גבי ומתני, בעיות התפתחות ועקמת, בעיות ניווניות, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, גידולים, דלקות, חבלות ולמעשה בכל תחום ובעיה הקשורים לעמוד השדרה במבוגרים ובילדים. זהו למעשה המרכז היחיד בארץ המשלב פעילות של מומחי עמוד שדרה מתחום האורתופדיה והנוירוכירורגיה. ד"ר נחשון רנד מאמין ביכולתו של הטיפול הניתוחי לעזור ולפתור בעיות רפואיות כשהוא מבוצע בצורה מושכלת - כלומר לא לכל מטופל ובכל מצב אלא בזמן ובסיטואציה המתאימים, בידי כירורג מומחה בתחום, מיומן ובעל היכולת המתאימה. תחומי טיפול: א יעוץ במרפאת לבעיות עמוד השדרה השונות - כולל חוות דעת נוספת /שניה ב. כירורגיה אורתופדית - ניתוחי עמוד שידרה (צווארי גבי ומותני, ניתוחי עקמת ניתוחי דיסק והשתלת דיסק מלאכותי, ניתוחי קיבוע ופעולות זעיר פולשניות) ג. חוות דעת רפואיות/חוות דעת מומחה בתחומי האורתופדיה ועמוד השדרה, אישורים רפואיים בתחום האורתופדיה ועמוד השדרה וסיוע בכל הנוגע לתביעות נזקי גוף בתחום זה. מוכר לצורך החזר על ידי כמעט כל הקופות וחברות הביטוח חברות בארגונים מקצועיים: ההסתדרות הרפואית בישראל האגוד הישראלי לאורתופדיה האגוד הישראלי למחלות עמוד שידרה Orthopedic Research Society North American Spine Society Cervical Spine Research Society
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  לאחר פרוצדורה disc fx    אורית 
06/02/16 11:42
03/02/16 21:18
  זקוקה לעזרה בדחיפות.     שרה אוחיון 
03/02/16 00:20
  כאבים ברגל שמאל     קרן  
31/01/16 22:59
  אישיאס     ליאת 
31/01/16 20:20
03/02/16 08:06
  ניוון     א 
25/01/16 14:32
31/01/16 08:07
24/01/16 11:04
23/01/16 01:55
  תוצאות בדיקת CT    משה 
21/01/16 22:48
  כאב ברגל שמאל     קרן  
19/01/16 20:44
18/01/16 22:15
  בדיקת ניקור מותני    לידור 
18/01/16 17:15
273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263     הקודם    
חיפוש מתקדם