אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

סגולות המרפא של ארבעת המינים

אתרוג, לולב, הדס וערבה הם מסמליו הידועים ביותר של חג הסוכות. פחות ידוע שהם נושאים עמם תועלת בריאותית יקרת ערך

מאת: ענת בלזברג, כתבת doctors, 27/09/12

הברכה על ארבעת המינים – אתרוג, לולב, הדס וערבה – היא אחת המצוות המרכזיות של חג הסוכות. המצווה מזכירה את הקשר של החג אל הטבע ואל ארץ ישראל, והיא בעלת משמעויות הקשורות לאחדות העם ולחיבור בין חלקיו. בד בבד עם המשמעויות הרוחניות העמוקות של ארבעת המינים והברכות הקשורות בהן, כדאי לדעת גם שכל ארבעת המינים נכללים בקטגוריית צמחי המרפא, ובעבר נעשה בהם שימוש רחב בתחום הרפואה העממית. ד"ר גדעון רון, מומחה לרפואה סינית, סוקר את ערכם הבריאותי ואת סגולות המרפא של ארבעת המינים:

סגולות ארבעת המינים

סגולות ארבעת המינים

הלולב

הלולב הוא ענף מעץ הדקל. פריו של הדקל – התמר – ידוע ומפורסם בזכות סגולות המרפא שלו. פרי התמר הינו בעל הרכב תזונתי מגוון, הכולל ריכוז גבוה של סוכרים, מלחים, ויטמינים וסיבים תזונתיים, ולכן הוא מתאים לשמירה על אנרגיית הגוף במצבי חסר מתמשכים. אכילתו של התמר, על פי הרפואה העממית, מגבירה את כוח הגברא ומומלצת ביותר לסובלים מאנמיה ולחולי לב.

הרפואה הסינית משייכת את פרי התמר לקטגוריית מחזקי הצ'י (אנרגיה), ולכן הוא מתאים לטיפול במצבי עייפות, תשישות וירידה בתאבון. יש מומחים לרפואה סינית הגורסים כי פרי התמר מגן על הכבד מפני הרעלות. עם זאת, חשוב לציין כי הרפואה הסינית גורסת כי עודף ממנו עלול להוביל להצטברות ליחה.

גם לגרעיני הפרי נמצא שימוש הולם: האבקה שנוצרת לאחר קליית הגרעינים וכתישתם משמשת לטיפול בפצעים מוגלתיים או פתוחים, ויעילה אף לעצירת דימומים. אמבטיה חמה, לה מוסיפים חליטת פרחי תמר יעילה, על פי המסורת הסינית לטיפול במחלות מין. עקב מתיקותו הרבה, לתמר יש גם ערך בריאותי גבוה כממתיק טבעי.

הדקל הננסי, שמשתייך אף הוא למשפחה, ידוע כצמח המאזן את פעילות ההורמונים הגבריים. מחקרים שנערכו בתחום הוכיחו כי הוא יעיל כטיפול אלטרנטיבי ללא תופעות לוואי במקרים של פרוסטטה והפרעות במתן שתן אצל גברים.

ערבה

לצמח הערבה אמנם אין טעם ולא ריח, אך הוא ידוע כצמח בעל תכונות מרפא ייחודיות, וברפואה הסינית עשו בו שימוש כבר לפני יותר מ-2,000 שנה. ברפואה העממית נחשב הצמח לבעל השפעה אנטי דלקתית ובקליפת העץ נעשה שימוש בטיפול בכאבים.

חליטת תה מעלי הערבה יעילה כטיפול בחיטוי פצעים, בחום, צמרמורות, דלקות פרקים וכאבי שרירים. תמצית צמח הערבה, המורכבת מעלים, משורשים וקליפות העץ, יעילה כטיפול בכוויות ונגעי עור שונים.

במאה ה-19 הצליחו לבודד מקליפת העץ את החומצה הסליצילית הידועה ולהפיק את האספירין, שהיא תרופה הניתנת למניעת שבץ מוחי והתקפי לב, ומשמשת כמדלל דם.

הדס

הרפואה העממית מייחסת תכונות רפואיות רבות לצמח ההדס, שהינו צמח ארומאטי ממנו ניתן להכין תמצית נדיפה. ההדס משמש לטיפול בדלקות בדרכי הנשימה המלוות בשיעול, קשיי נשימה ואף סינוסיטיס. לפי המסורת הארץ-ישראלית, אבקה מעלי הדס יבשים וכתושים בשילוב עם שמן זית יעילה לטיפול בפצעים וכוויות. עלי ההדס, אותם משרים בחומץ ענבים, יעילה נגד כאבי ראש. שמן הדס מומלץ לטיפול בכאבי אוזניים ולחיזוק שורשי השיער.
מכיוון שלצמח ההדס יש פעילות אנטי ויראלית, ההמלצה היא למרוח את שמן ההדס על יבלות. הדרוזים נוהגים למרוח על גופו של הרך הנולד שמן הדס כסגולה להגנה ממחלות. הרפואה העממית ממליצה גם על חליטת תה של עלי הדס לטיפול במחלות כמו סוכרת, בעיות עיכול, טפילי מעיים, שפעת ואסתמה.

צמח ההדס אינו מוכר ברפואה הסינית מכיוון שאין הוא גדל בארצות המזרח, אולם בשל תכונותיו הארומאטיות ועליו הירוקים והמרים ברפואה העממית משייכים לו תכונות של טיהור וניקוי הכבד, הטחול והקיבה מרעלים. ההדס מתאים גם לקבוצת הצמחים מווסתי הצ'י, ולכן מתאים גם לסילוק פריחות וחום, כאבי ראש וטיפול בבעיות עיכול וכאבי ראש.

האתרוג

האתרוג שייך למשפחת פירות ההדר והוא עתיר בוויטמין C, שהינו נוגד חמצון חשוב ומסייע לקיומם של תפקודים שונים בגוף. לאתרוג סגולות רפואיות רבות הידועות זה שנים רבות. הרמב"ם, למשל, אמר כי האתרוג טוב לעקיצות ונשיכות של בעלי חיים וכי שתיית המיץ שלו מחזקת חולים ומבריאה אותם. במסורת העממית נהגו להשתמש בפרי, בעלים ובקליפה של האתרוג לטיפול בבעיות של דיכאון וחוסר חיוניות. במיץ האתרוג נהגו להשתמש לכאבי כליות וכיס מרה. גרעיניו של האתרוג מסייעים לפתרון בעיות בכבד ובכליות, ומסייעים בשיכוך כאבים באזורים אלו.

מיצוי שמן קליפת אתרוג יעיל לטיפול בכאבי אוזניים, ותמצית עלי אתרוג יעילה לטיפול בפטריות בידיים וברגליים. בימי קדם האמינו כי בכוחו של האתרוג להרבות את זרעו של הגבר, והמליצו עליו כתרופה לחיזוק כוח הגברא.

מחקרים חדשים שנערכו בתחום הוכיחו כי לחלק מהחומרים שבאתרוג יש פוטנציאל לעיכוב צמיחת תאים סרטניים והתרבות חיידקים, וכן למניעת הופעת פטריות. עוד הוכח כי האתרוג הוא בעל פעולה אנטי דלקתית, ויכול לשמש כחומר חיטוי ואף לרפא כלי דם בזכות חומר מיוחד בשם naringenin אותו הוא מכיל.

ברפואה הסינית שייך האתרוג, שהינו צמח ארומאטי, לקטגוריית מווסתי הצ'י והוא נחשב לבעל אנרגיה חמימה. הוא מניע את צ'י הכבד ומתאים לטיפול בכאב ונפיחות, ירידה בתיאבון, ייבוש ליחה בשיעול כרוני ועוד.

בואו לדבר על זה בפורום רפואה סינית.

סגולות המרפא של ארבעת המינים
סגולות ארבעת המינים אתרוג, לולב, הדס וערבה הם מסמליו הידועים ביותר של חג הסוכות. פחות ידוע שהם נושאים עמם תועלת בריאותית יקרת ערך by

שתף את הכתבה ב:
פורום רפואה סינית

 רונן רוזנבלט ניר  Lic.Ac
רונן רוזנבלט ניר Lic.Ac
רונן רוזנבלט ניר, בוגר מכללת מדיסין לרפואה סינית, מומחה לדיקור סיני צמחי מרפא סיניים אשר מנהל קליניקה פרטית במרכז תל אביב מאז כבר למעלה מעשור. עם סיום לימודיו ביצע את התמחותו בבית החולים האוניברסיטאי בצ'נג-דו שבמחוז סצ'ואן שבסין. בקליניקה הפרטית, רונן מטפל במגוון בעיות כאב, בבעיות פוריות ובמחלות ילדים באמצעות דיקור וצמחי מרפא. רונן משתמש בדיקור ללא מחטים בשיטת הלייזר והמיקרוקורנט. רונן רוזנבלט ניר הינו חבר באגודה הישראלית לרפואה סינית מסורתית. פעילויות נוספות בתחום: * רונן העביר הרצאות במגוון קורסים לרפואה סינית במכללת מירב לרפואה משלימה מבית האוניברסיטה הפתוחה וקופת חולים מכבי. * פרסם ברשת מספר מאמרים מקצועיים שונים. * רונן מנהל שני פורומים לרפואה סינית באתר דוקטורס. * הוא הגיש את פינת העצות בנושא הרפואה הסינית בתוכנית הבוקר "משהו טוב עם סיגל שחמון". בנוסף, רונן הקים מחדש וניהל את היחידה לרפואה משלימה במחלקה הגריאטרית שבבית החולים איכילוב בתל אביב.
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
25/01/16 23:36
03/02/16 19:33
  גלי חום    ורדית 
24/01/16 18:00
  גלי חום    ורדית 
03/02/16 15:20
  גלי חום    ורדית 
04/02/16 13:30
14/01/16 09:23
  שילשולים מהסרטן    נועה 
12/01/16 11:25
  כאבי גב תחתון    אמנון 
29/12/15 11:56
28/12/15 13:41
  סינוסיטיס דיקור     רעות 
22/11/15 14:36
  נבטים    שי 
04/11/15 21:35
  חלבון    מאי 
30/10/15 10:29
  מיצוי פטריות    ת.ש 
21/10/15 14:39
  טיפול בפנאומוטורקס    אלמוני 
18/10/15 00:42
  פנאומוטורקס    אלמוני 
19/10/15 23:21
  עזרה    ליאן 
21/09/15 05:04
  מס שאלות    shosh 
21/08/15 07:34
24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14     הקודם    
חיפוש מתקדם