שתן כהה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן הלבלב: אבחון וטיפול

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד מאבחנים? מהם הניתוחים האפשריים? מתי ניתנת כימותרפיה? מהם סיכויי ההחלמה? בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית בשכיחות גידולי הלבלב. הסיבה לכך איננה ברורה ואיננה חד משמעית. הטיפול הניתוחי כולל כריתת ראש לבלב או זנב לבלב - ובמקרים נדירים, כריתה שלמה של הלבלב. הלבלב הוא איבר קטן יחסית, בגודל 15-20 ס"מ והוא נמצא בחלק האחורי של הבטן, סמוך לעמוד השדרה. הלבלב בנוי ממספר חלקים: זנב, גוף, ראש לבלב - מצוי בסמוך לתריסריון ומתוחם על-ידו; ואילו קצהו השני של הלבלב - זנב הלבלב - נוגע בטחול. שני התפקידים העיקריים של הלבלב הם: ייצור הורמונים לוויסות משק הסוכר בגוף (אינסולין וגלוקגון) והפרשת מיצי לבלב המכילים אנזימים המסייעים בפירוק השומנים ומסייעים בספיגתם במערכת העיכול . כיום מאובחנים בארה"ב כ-45,000 מקרים חדשים בשנה של סרטן הלבלב. הלבלב הוא איבר קטן יחסית, בגודל...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לשתן כהה

חוסר באנזים g6pd - תמונת המחשה
חוסר באנזים g6pd מילה היא כיום הפעולה הניתוחית השכיחה ביותר בזכרים בארץ ובעולם המערבי. ההחלטה של הורים ב...
אורולוגיה - תמונת המחשה
אורולוגיה אחד הטיפולים האפקטיביים בסרטן הערמונית הוא טיפול קרינתי – טיפול הכרוך לעיתים בתופעות לו...
ללמוד עוד על שתן כהה
סרטן הלבלב: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד...

מאת:
10/12/2014
סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני-תמונה

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב...

מאת: ד"ר מורלי גיל
19/01/2017
בדיקת תפקודי כבד -תמונה

בדיקת תפקודי כבד

מאת: מומחה
30/12/2014
סטטינים: הטיפול בכולסטרול גבוה-תמונה

מהו התפקיד של הסטטינים? כיצד הם מפחיתים את הכולסטרול הרע...

מאת: מגר' עינת...
03/05/2015
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת תפקודי כבד  - תמונה
בדיקת תפקודי כבד
בדיקת תפקודי כבד
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשתן כהה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שתן כהה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ביום שבת והיום בשעות הבוקר המוקדמות (שתן ראשון) ראיתי שהצבע של השתן הוא שחור! (כמו צבע נפט) קראתי יכול להיות שהמקור הוא בעיה כלשהי בכליות? מה עלי לעשות? האם עליי לפנות לרופא או שזו תופעה שכיחה? תודה לעונות :) יום טוב.

צבע שתן כהה נוטה לשחור אינו תקין. עלול להיגרם מהפרשה מוגברת של המוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק כדוריות דם אדומות) או כתוצאה מהפרשה מוגברת של מיוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק של שריר). שני המצבים הם מצבים חמורים המלווים בתלונות נוספות . הראשון עקב התפתחות של אנמיה קשה והשני עקב הנזק השרירי המאסיבי. לא סביר להניח כי התלונה היחידה בשני המצבים הייתה "רק" שתן שחור. יש מחלה תורשתית נדירה בשם Alkaptonuria בה השתן נראה בצבע תקין בהיותו "טרי" אך הופך לשחור כשעומד. ממליצה לפנות בדחיפות לרופא, להיבדק, ולבצע בשלב ראשון גם בדיקות דם כלליות (כולל גם ספירת דם, בדיקת כימיה עם תפקודי כליה, אשלגן, CPK ), סטיק שתן, משקע שתן.

את צודקת זה מלווה גם בשתן עכור מלווה בצבע אדום , הייתי שלשום אצל הרופא משפחה הוא עשה לי בדיקת שתן ואמר שהכמות שתן מלווה בדם בכמות לא רגילה והפנה אותי לאולטרסאונד כליות ונשאר לחכות לתוצאות נקווה שיהיה בסדר , היה חשוב לי לשמוע עוד חוות דעת תודה רבה לך ד"ר הילה .

שלום,מחודש אוגוסט (אז גם הפסקתי שימוש בגלולות לאחר הרבה שנים) יש לי פעם בחודש במשך שבוע כאבים בבטן תחתונה בצד ימין. היום בבוקר הופיע לי שתן נוטה לצבע שחור ( זה קרה כבר כמה פעמים אך לא ברציפות) . אני לא יודעת אם חשוב לציין אך אתמול בלילה גם קיימתי יחסי מין. איזה חשש עולה?

ד"ר שלום רב, בשבועיים האחרונים תחושת עייפות מוגברת, שתן כהה מאוד בעיקר כשקם בבוקר, ולעתים גרד בעור בעיקר באזור הרגליים...האם זה מעיד על מחלה מסויימת?

שלום רונן, אני ממליץ לך להפנות את שאלתך לפורום של רופא/ה פנימאי/ת. הרבה בריאות אפי

בן 55 לפני 7 חודשים עברתי ניתוח לכריתת חלקית של הכליה וזאת בעקבות חשד RCC ב- MRI . הניתוח עבר ללא סיבוכים ואני במעקב אצל אורולוג ורופא משפחה . לא היה צורך בעוד טיפולים לאחר הניתוח מאחר והפתולוגיה הראתה שלב 1 . לפני 3 חודשים עברתי בדיקות דם למעקב וגם לפני יומיים עברתי . לפי תוצאות בדיקות הדם נראה שיש מגמה של ירידה בתפקודי הכליות . אציין שאני אדם שלא עושה הרבה פעילות גופנית , סובל מכולסטרול גבוה ומטופל ב-4 חודשים האחרונים בסימבסטטין 10 מ"ג (הוחלף לפני 4 חודשים מאחר ולפיטור 10 מ"ג cpk היה מעל 500 ). אין לי מושג אם השינוי בתפקוד הכליות נובע מהחלפת התרופה . כמו כן מטופל בלוסטרל כבר שנים רבות . ויוטירוקס 25 מק"ג לתת פעילות . bmi תקין בן 55 . לחץ דם תקין במדידות בשנים האחרונות עם נטייה מעטה ללחץ דם נמוך . סובל משלפוחית נוירוגנית מאז פגיעה בעמוד שדרה גבי / מותני לפני מספר שנים . מאז נאלץ להשתין כל 30 דקות בערך ולפעמים פחות כ- 80-100 סיסי כל פעם . יש דחיפות ותכיפות במתן שתן לאחר הפגיעה בעמוד שדרה שהייתה לפני מספר שנים . תרופות אורולוגיות שנוסו לפני שנים הופסקו עקב ת"ל . ערמונית מעט מוגדלת . לפני 3חודשים לאחר ניתוח עברתי אם.אר.איי אין ממצא חריג שדורש בירור . כמו כן עברתי גם א.ס לפני 4 חודשים- פענוח : מצב לאחר כריתת כליה ' שארית השתן לאחר ההתרוקנות בנפח כ 32 סמ"ק . .בלוטת הערמונית מוגדלת, במשקל כ 46 גר'. סובל מעייפות , מצבי רוח ( מטופל בגראס ר') עקב הפגיעה בעצבים הפריפרים בעמוד שדרה גבי יש חולשה ניכרת ברגל ואימפוטנציה . שתיתי מים לפני ב"ד . תוצאות ב"ד : גלוקוז בטווח הנורמה . אוריאה : 42 , לפני 3 חודשים היה 32 . קראטינין : 1.15 , לפני 3 חודשים היה 0.97 ולפני חצי שנה היה 0.85 . EGFR : עכשיו 70 , לפני 3 חודשים היה 85 ולפני חצי שנה ( חודש אחרי ניתוח הכליה ) היה 96 . אין גלוקוז או חלבון בשתן ! כל שאר בדיקות הדם בגבול הנורמה . כל תוצאות הקשורות בכליה במשך השנים האחרונות היו תקינות כולל תרבית המוגלובין , אלקטרוליטים חלבון וזרחן תקינים בדם . האם הירידה בתפקודי הכליה הפיכה ? בדרך כלל אני שותה 2 ליטר ליום , אבל היו ימים ששתית פחות והשתן היה צבע צהוב כהה עד חום ( מרוכז ) , אני מקווה שזה לא הגורם . מה דעתך ומה עלי לעשות ? מהמודאג :)

חשוב לי גם לציין שבשש שנים האחרונות עברתי אם אר איי לפחות 10 פעמים עם חומר ניגוד (גדולניום) לצורך איבחון ומעקב ובנוסף גם פעמיים סי טי עם חומר ניגוד . כל הבדיקות הנ"ל בוצעו כאשר הקראטינין היה בטווח הנורמה .

הסיבה להחמרת התפקוד הכלייתי אינה ברורה. אין ממצאים בבדיקת השתן (חלבון,דם, כדוריות דם לבנות) ואתה מעיד שלחץ הדם מאוזן. לאחר כריתת כליה אובד "נפח תפקודי" ואם הנפח הזה הוא מספיק משמעותי עלולה להיות החמרה בתפקוד הכלייתי . הכליה הנותרת מפתחת מנגנון קומפנסציה (פיצוי) המשפר את התפקוד הכלייתי בשבועות לאחר הכריתה. לא תמיד התפקוד חוזר למה שהיה טרם הניתוח. אצלך לוח הזמנים מראה החמרה חודשים אחרי הניתוח , בעוד שמייד לאחר הניתוח להבנתי התפקוד הכלייתי לא הוחמר. ככל הנראה נפח הכליה שהוסר היה קטן ותיפקוד הכליות טוב. ההחמרה גם אינה קשורה בבדיקות ההדמיה שעברת. יוד עלול לגרום לאי ספיקת כליות במטופלים באוכלוסיות סיכון שאתה לא נמנה עליהן, וגדווליניום לא גורם לאי ספיקת כליות אלא עלול לגרום למחלה אחרת במטופלים עם אי ספיקת כליות מתקדמת. לא ציינת אם תת פעילות בלוטת התריס מאוזנת. חוסר איזון עלול להחמיר את התפקוד הכלייתי. לפני 4 חודשים לא הייתה אצירת שתן למרות פרוסטטה מוגדלת ושלפוחית נורוגנית. אצירת שתן יכולה להיות סיבה לאי ספיקת כליות וההחמרה הכלייתית חלה לאחר ביצוע ה US. ממליצה לך לחזור על הערכת שארית שתן (בבדיקת אולטרסאונד) , להיבדק על ידי רופא מטפל (לחץ דם גם ) ולבצע בדיקות דם – כולל מלחים בדם (נתרן, אשלגן, מגנזיום, קלציום) תפקודי כליה,כבד, תיפקודי בלוטת התריס, אלבומין, ספירת דם, כימות חלבון בשתן (יחס חלבון לקראטינין ואלבומין לקראטינין בדגימת שתן) , סטיק שתן ובדיקת שתן למיקרוסקופ. תוצאות הבדיקות יכוונו המשך ברור ו/או טיפול. אם אתה במקרה נוטל כדורים לשיכוך כאבים (מסוג NSAIDS - כגון אדביל) מומלץ להפסיקם שכן הם עלולים לגרום/להחמיר אי ספיקת כליות. בהצלחה

תודה על תשובתך המהירה . אכן החלק שהוסר מהכליה היה קטן יחסית וגם באולטרה סאונד נכתב שהכליות בגודל תקין . אני לא נוטל תרופות לשיכוך כאבים מהסוג שציינת . מבחינת בלוטת התריס אני מאוזן כבר שנים TSH 2.2 . תפקודי כבד תקינים . , יחס חלבון לקראטינין תקין ( 0) . אלבומין Bבסרום 3.8 תקין . אצירת שתן , אם אני מבין נכון , זה מצב שיש לחץ בשלפוחית אבל לא יוצא כלום . מצב כזה היה לי כאשר עברתי בדיקת אורודינמיקה לפני 4 שנים אחרי שחזרתי הביתה חשתי לחץ במשך שעה שעתיים של סבל וחוסר אונים לאט לאט התחילו לצאת טיפות עד שזה הסתדר תוך מספר שעתיים שלוש. תוצאות בדיקת שתן ( לא איסוף שתן )תקינות : Nitrit (U) NEGATIVE Ketone (U) NEGATIVE Glucose (U) NEGATIVE Urobilinogen (U) NORMAL Bilirubin (U) NEGATIVE Protein (U) NEGATIVE Leucocytes (U) NEGATIVE Erythrocytes (U) 10 10 יחידות: cell/µl 0 אני בהחלט אבצע את הבדיקות שהמלצת . האם מומלץ לבקר רופא נפרולוג או אורולוג או רופא משפחה ? האם להערתך המצב הפיך ? אני לא תמיד שותה מספיק והיו ימים שכנראה הייתי מיובש ( שתן כהה )וגם סבלתי קצת מעצירות . שחכתי לציין שאני סובל גם מקולייטיס IBD וב-MRI היה חשד שיש פיסטולה בין המעי הדק לגס וגם הצרות 30 ס"מ מהרקטום . האם זה קשור ( זה ממצא שידוע עליו כבר שנים ). תודה ושבוע טוב

נראה שיש מכלול של בעיות. כדאי לגשת לבדיקת נפרולוג להערכה מקיפה. קודם לכן לשלול מרכיב של חסימה כפי שהמליצה ד"ר סוטנדורף. חשוב להקפיד על שתיית מים מספקת, לרוב לפחות 2 ליטר ליום. גם כעת כשלא חם.

שלום רב יש לי בן בן 18.5 התגייס לפני שבוע. בבדיקות לפני גיוס התגלה דם בשתן לכן איננו קרבי. סובל מ microhmaturia. השבוע בגיוס קיבל זריקות שמתגייסים מקבלים ובבוקר יצא שתן כהה מאד עד צבע שחור. מה עלינו לעשות? האם יש קשר בין החיסונים שקמקבלים בצבא לבין השתן השחור? או שזה המשך הענין עם הדם בשתן אשמח לעזרה מה עלינו לעשות. לבקש הפנייה למיון . בינתיים יש שפור בשתן חוזר להיות רגיל. אין כאבים. תודה רבה.

במטופלים עם מיקרוהמטוריה יתכנו אירועים של "מאקרוהמטוריה" כלומר דם הנראה בשתן בעין (ולא רק במיקרוסקופ). זה יכול להיות חלק ממחלת הכליות הגורמת למיקרוהמטוריה או מסיבות אחרות. גורמים שונים יכולים לגרום לאירועים של מאקרוהמטוריה בחולים עם מיקרוהמטוריה, המופיעה לעיתים רבות סביב מחלת חום. יתכן שהחיסון גרם לכך. לעיתים, אם מלווה בכאבים, נובע מאבנים בדרכי השתן (אם כי את מציינת שלא היו כאבים). בכל מקרה כעת צבע השתן חזר לתקין ולכן איני רואה סיבה לפנות למיון. כדאי שיפנה למרפאה שם יפנו אותו לבדיקות דם ושתן, וכן לבדיקת אולטרסאונד כליות. עם הבדיקות יש להגיע להערכת נפרולוג ואורולוג צבאי. עליו להביא איתו את כל הבירור שעבר בעבר (אין מעבר ישיר של מידע בין המערכת האזרחית של קופת חולים למערכת הצבאית אלא אם הגיש את כל המסמכים קודם לכן לעדכון תיקו הרפואי)