נגישות
נגישות

פורום גידולים שפירים וממאירים של חלל הפה

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
הפורום מיועד למטופלים הסובלים מגידולים בחלל הפה ומעוניינים להבין את תהליך האבחנה והטיפול. גידולים של חלל הפה יכולים להיות שפירים או ממאירים (סרטן חלל הפה), עלולים להימצא בתוך הלסתות או ברקמות הרכות של הפה (לחיים, חניכיים, לשון). הם עשויים להיות ממקורות שונים: ריריות הפה, בלוטות הרוק, ממקור התאים המייצרים את השיניים בתוך הלסתות ועוד. האבחנה מבוססת על בדיקה קלינית, הדמיה (צילומי רנטגן, CT, אולטרא-סאונד) ולרוב ביופסיה (לקיחת דגימה והסתכלות במיקרוסקופ). הטיפול משתנה בהתאם למיקום ולסוג הגידול. הפורום משמש לייעוץ בלבד ולא מהווה תחליף לבדיקה על ידי הרופא המטפל או ע"י כירורג פה ולסת.
258 הודעות
227 תשובות מומחה

מנהל פורום גידולים שפירים וממאירים של חלל הפה

הפורום יצא לחופשה
19/01/2012 | 08:23 | מאת: אברהם

שלום, האם הסרה של גושיש קטן בלשון (רירית מעליו תקינה) עלולה לפגוע בחוש הטעם ע"י פגיעה ברקמה של פקעיות הטעם באזור?

לקריאה נוספת והעמקה

לא צפוי שינוי בחוש הטעם, בעיקר אם מדובר באזור קטן. הרירית ופקעיות הטעם מתקנות את עצמן.

29/12/2011 | 21:16 | מאת: B

שלום, אני מתנצל מראש על השאלות המרובות אתה פשוט הכתובת היחידה שיש לי ורבות הן השאלות בנושא, אז מראש סליחה. ברשותך, ארצה להבין, מה אומר המושג סיכון של כ1-2% על פני 6 שנים (בספרות שקראתי בנושא סיכוי ההתמרה של ליכן פלנוס) האם הסיכון של 1-2 אחוז אם כך הוא לא הסיכון הכולל? ודבר נוסף ואחרון- האם עצם גילוי המחלה בגיל כל כך צעיר (25) והשנים הרבות שצפויות לי עם המחלה מעידות על כך שהסיכון להתמרה גבוה יותר מאחר שאצלו המחלה בגיל מאוחר יותר? מתנצל ותודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לנבא סיכויי התמרה של ליכן פלנוס. כל המידע בנושא הוא סטטיסטי, וכידוע סטטיסטיקה לא נותנת תוצאות מחייבות.

24/12/2011 | 18:36 | מאת: עדן

שלום, לפני כמספר שבועות הופיעה לי גולה גדולה מתחת ללשון, הגודל שלה קטן וגדל אך היא כלל לא נעלמת. לאחר אכילת אוכל מתובל היא גדלה ממש ומאדימה מאוד ונראית כמו משהו מוגלתי. האם יש צורך לפנות לרופא? ואם כן,לאיזה? תודה.

12/12/2011 | 08:17 | מאת: אורנה

במקום הפנימי של הלחי הופיע לי מין גידול קטן (כנראה כתוצאה מנשיכה). האם יש צורך לבדוק אותו באופן מעמיק יותר ואם כן למי עלי לפנות לשם כך?

מומלץ לבדוק כל נגע חדש המופיע בפה. בדיקה כזו ניתן לבצע אצל רופא השיניים, כירורג פה ולסת או מומחה לרפואת הפה. הכי פשוט - לקבל הפניה מרופא המשפחה לבדיקה במרפאת פה ולסת בבית החולים.

01/12/2011 | 17:18 | מאת: ב

שלום. אובחנה אצלי מחלת ליכן פלנוס בפה (חניכיים) הוסבר לי כי הסיכון הכולל לשינוי ממאיר אצל חולה במחלה זאת הוא הוא פי 50 מאדם רגיל ולכן עומד על סיכון כולל של 1-2 אחוז.לאחר קריאה בנושא נוכחתי לראות שהסיכוי לסרטן חלל הפה במשך חייו של אדם שאינו חולה בליכן פלנוס עומד על 1.41 אחוז. אז היכן למעשה הסיכון המוגבר במחלה?

לקריאה נוספת והעמקה

ליכן פלנוס היא מחלה נפוצה יחסית של חלל הפה. ישנם סוגים שונים של המחלה, רובם אינם גורמים לתסמינים פרט לסימנים לבנים בריריות הפה. בספרות המדעית מדווח כי באחוז קטן (פחות מ-1%) מחולי ליכן פלנוס ישנה נטיה של המחלה להפוך למחלה ממארת. סטטיסטיקה לגבי היארעות סרטן חלל הפה היא מבלבלת, היא שונה באוכלוסיות שונות, במעשנים, בצורכי אלכוהול באופן מופרז ועוד. אינני רואה טעם להשוות בין הנתונים השונים. השורה התחתונה היא שבמידה ואובחן ליכן פלנוס חשוב להיות במעקב אצל כירורג פה ולסת או מומחה לרפואת הפה. מקובל להגיע לביקורת פעם בחצי שנה.

ראישת ד"ר, אני באמת מודה לך על התגובה המהירה. אודה לך מקרב לב אם תוכל להסביר לי האם מדובר בסיכון של כ1% לכל החיים או לתקופה קצרה יותר. שנית, באמת חשוב לי להבין כיצד, על אף המחלה, הסיכון הכולל (LIFETIME RISK? שווה בין החולה בליכן פלנוס לאדם שלא. זה מעסיק אותי מאוד. סליחה על הטרחה. ערב טוב

ד"ר ראשית תודה רבה רבה אני שואל זאת כי קבלתי מידע רב וסוטר. אני מבקש שתעשה לי סדר בדברים ברשותך.הוסבר לי כי השינוי הממאיר של ליכן פלנוס עומד על 0.25 לשנה. עם זאת כפי שאמרת ההסיכון הוא כ-1%. כיצד? לאחר 4 שנים עם המחלה אני כבר נמצא בסיכון מצטבר של 1%? מתנצל מאוד על השאלה אבל באמת חשוב לי להבין. אודה לך אם תוכל לעזור.

22/11/2011 | 10:31 | מאת: עדן

שלום רב, לפני כחודשיים לאחר אכילת פיצה חשתי בנפיחות קלה ונקודתית מתחת ללשון. רופא השיניים אבחן פציעה בבלוטת רוק תת לשונית. הבלוטה לאחר אכילת מאכלים מתובלים התנפחה ולאחר יום יומיים הנפיחות נעלמה (כמעין בלון שמתנפח). עם הזמן, התופעה של ה"התנפחות" נעלמה וכרגע נותרה נפיחות קבועה, קטנה יותר בגודלה וקצת קשה. האם זהו מצב של ריפוי עצמיוארוך או שכדאי להמשיך בירור? תודה רבה..

עדי שלום, תתכן אחת משתי אפשרויות אחת כי מדובר בהצטלקות של האזור השנייה כי התהליך טרם חלף מומלץ להבדק אצל כירורג פה ולסת או מומחה לרפואת הפה בהצלחה

17/11/2011 | 18:17 | מאת: עדי

לפני עשרה ימים התחלתי אנטיביוטיקה לטיפול בהליקובקטר בקיבה. ולפני כארבעה ימים התחילה לי פטריה בפה ורופאת המשפחה רשמה לי טיפול בדקטרין אורל ג'ל פעמיים ביום.היא ציינה שזה מקובל במקרה של נטילת אנ' לזמן ממושך. אבל הפטריה לא עזבה ואף החמירה.. והפטמות בלשון נהיו מוגדלות וכואבות במיוחד לכיוון הגרון. בנוסף יש לי יובש בפה שהלשון נדבקת לי לחיך... אני שואלת אם זה נכון להמשיך בטיפול או לעשות בדיקה מעמיקה יותר.. ולמי לפנות??! תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

עדי שלום, הופעת פטרת בפה היא אכן תופעת לוואי נפוצה לשימוש באנטיביוטיקה לטווח ארוך. התופעות שאת מתארת בהחלט עשויות להתאים למצב זה. לרוב, הפטרת תעלם מספר ימים לאחר הפסקת האנטיביוטיקה. במידה והתופעה מתמידה, קיימים טיפולים שונים לפטרת בפה; בג'ל, בכדורים למציצה ובשטיפות - כולם דורשים מרשם רופא. רצוי להמשיך בטיפול אותו רשמה הרופאה ובמידה והתופעה ממשיכה לאחר הפסקת האנטיביוטיקה לפנות למומחה לרפואת הפה או לכירורג פה ולסת לצורך המשך בדיקה ושקילת החלפת הטיפול. בהצלחה

גולשים יקרים אנו שמחים ליידע אתכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום גידולים שפירים וממאירים של חלל הפה. גלישה פוריה צוות האתר