פורום טמיפלו (שפעת ושפעת העופות)

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - פורום מחלות זיהומיות
116 הודעות
92 תשובות מומחה
גולשים יקרים: הפורום נסגר. ניתן להמשיך לקבל תשובות בפורום רפואת משפחה.
12/06/2006 | 19:13 | מאת: שישקו

האם אפשר כבר לאכול ביצה רכה בלי לדאוג? ואולי השפעת כבר לא כאן בכלל?

27/04/2006 | 12:25 | מאת: ליבי

החתול שלי בא במגע עם יונה ואני מפחדת שהיונה הייתה נגוע בשפעת העופות האם זה ייתכן? והאם חיות מחמד יכולות להידבק? על מה אתם ממליצים?

21/04/2006 | 14:40 | מאת: דניאל .ד.

יש לי שאלה - כיצד שפעת העופותפוגעת על מגדלי העופות ועל הצרכנים ..? נ.ב. מה בקשר לראיון?

21/04/2006 | 14:35 | מאת: דניאל .ד.

שלום! קוראים לי דניאל ואני עושה עבודת חקר על שפעת העופות . אליי לראיין מומחה או דוקטור הקשורים לנושא .. תוכלו לעזור לי ?.

08/04/2006 | 03:02 | מאת: שולמית

אכלתי עוגה ובדיעבד גיליתי שהיא עשויה מביצים חיות (חלמונים ליתר דיוק). מה הסימנים הראשונים לשפעת העופות בבבני אדם ותוך כמה זמן מרגע ההדבקות הם מופיעים ????? לתשובתך מצפה.

05/04/2006 | 23:00 | מאת: אנטואנתה

היתוררה עצלי שאלה מה זה בעצם שפעת העופות ? מה ניגיף עצמו עושה העוף ? איך הולכת ההדבקה במחלה ? מהסימנים ראשורים ? איך אפשר זהות ולמנוא חוץ מאי אכילת עופות ? עם אדם נידבק מה הטיול מה האיזור הפגיע בגוף האדם ?

05/04/2006 | 23:00 | מאת: אנטואנתה

היתוררה עצלי שאלה מה זה בעצם שפעת העופות ? מה ניגיף עצמו עושה העוף ? איך הולכת ההדבקה במחלה ? מהסימנים ראשורים ? איך אפשר זהות ולמנוא חוץ מאי אכילת עופות ? עם אדם נידבק מה הטיול מה האיזור הפגיע בגוף האדם ?

03/04/2006 | 22:15 | מאת: ענבל

שלום אני כבר שבועיים לא אוכלת עוף ומה שקשור בעוף אבל השבוע אכלתי חתיכה קטנה של שניצל ואני מאוד מפחדת משפעת העופות מה לעשות? תודה ענבל

24/03/2006 | 08:15 | מאת: בייבי

שלום לכם יש לי שאלה בקשר לעופות שאני מגדלת בחצר ביתי הם היו מסתובבות חופשי רק השבוע שמתי אותם במקום סגור שאלתי היא האם יתכן שהעופות יהיו חולות וזה יראה רק אחרי זמן כי ברצוני לשחוט אותם ועד היום לא נראות חולות[ ומטילות ביצים אפילו] ושמעתי שהיה מקרה שאדם אחד שחט תרהגולות שהיה הוירום קיים בגופם ולא ידע והדבק ומת רציתי לדעת האם ישנה סכנה ממגע עם הדם שלהם אפילו שלא נראות חולות?האם אפשר לאכול מהביצים שהן מטילות?האם אפשר לגלות שהן חולות מהתחלה?אהא עהו לי במהירות כי אני מפחדת ולא יודעת מה לעשות

23/03/2006 | 22:25 | מאת: פיי

לבן שלי,בן 9, עלה היום החום ל 38.3 וגם כאבי ראש, פלוס שיעול "נביחתי". אנו גרים בעיר, גבעתיים, אין מגע עם ציפורים. האם הגיוני לחשוש שיש לו שפעת עופות? האם צריך ללכת להבדק בדחיפות? שאלתי נשמעת אולי מגוחכת, אבל בכל זאת....

23/03/2006 | 13:44 | מאת: מאיה

אמש הרמתי יונה, ככל הנראה, פצועה בכנפיה. כלל לא חשבתי על נושא "שפעת העופות". האם לאור כל הידיעות האחרונות כדאי ללכת לבצע בדיקה כלשהי?

22/03/2006 | 18:59 | מאת: מיכל

בני בן שנה וחצי ביתי בת חודשיים ילד בגן של בני נדבק במחלה האם כדאי לי לחסן אותו? האם מותר לחסן אותו בזמן שהוא אינו מרגיש טוב (מצונן - היה עם חום גבוה עד אתמול בלילה)?

21/02/2006 | 10:47 | מאת: יעל

שלום רב, איך עוברת שפעת העופות? האם כתוצאה מאכילת עופות, מגע בעופות טריים/קפואים? האם בישול יימנע סיכון להדבקות? תודה רבה יעל.

אל מנהלי הפורום שלום, בית הספר שלנו מוציא את ילדי כיתה א לבקר במדגרת אווזים. הביקור יכלול בין השאר ליטוף אווזים. האם לא כדאי להימנע ממגע ישיר כ"כ עם אווזים בתקופה בה חוששים משפעת העופות? גם אם מקומות אלו נמצאים בפיקוח,האם זה מונע את סכנת הדבקת המדגרה מעופות נודדים? אודה לתשובתכם המהירה, אמא

אם עדיין לא יצאו לטיול...- אני מציעה לך להתייעץ עם איזשהו גורם במשרד הבריאות, אולי עם רופא מחוזי.

22/12/2005 | 09:16 | מאת: צ

צ

http://www.sciencedaily.com/upi/index.php?feed=Science&article=UPI-1-20051124-05583700-bc-eat2live-staranise.xml

מודעה מיועדת לכולם וגם אשמח להתיחסות של הרופא לנכתב בה. כבר 6 שנים אני מכיר מוצר ישראלי בשם אוקסין - תוסף תזונה , אנטיאקסידנט חזק מאד , עם תכונות אנטי דלקטיות . אוקסין מסוגל למנוע לגמרי את שפעת וסטרפטוקוקוס, אם לוקחים אותו 2 כמוסות ליום במשך חודש. אוקסין מסוגל לשחחר משפעת וסטרפטוקוקוס תוך 2-3 ימים . כשאני אומר שאני יוצא משפעת תוך 5 שעות מרגע שהיא מתחילה - אנשים לא מאמינים לי. לאבא שלי אוקסין עצר שושנה תוך יומיים. אשתי, כל חברים ומכרים שלי ב 5 שנים אחרונות סובלים משפעת ודלקות למניהם לא יותר מ 2-3 ימים. הודות לאוקסין. נתתי את אוקסין לאנשים עם דלקת בדרכי השתן, קנדידה,פטריות, סטרפטוקוקוס, דלקת מפרקים,דלקת ריאות ,אסטמה ועוד דברים אחרים- אנשים רואים את שיפורים תוך 2-3 ימים. מכיוון שאוקסין שייך לרפואה משלימה - ז"א הוא משלים את טיפול הרגיל ואינו מתנגש עם תרופה כזאת או אחרת , אזי אנשים ממשיכים לקחת את התרופות שקיבלו מרופא משפחה. אוקסין נבדק במרכזים רפואיים ובתי חולים בחו"ל - תוצאות הפתיעו גם את הרופאים. אוקסין מיוצר על ידי חברה ישראלית ד"ר נונה בע"מ , www.drnona.net אשמח לענות לשאלות. להסרת כל ספק- במידה ובעקבות מודעה זאת תרכשו את אוקסין ותשתמשו בו (במקרה של שפעת או סטרפטוקוקס) , ותוך 2-3 ימים לא תרגישו שיפור במצב בריאותי עד כדי חזרה לפעילות היום-יומית הרגילה שלכם - אחזיר לכם את מלא הכסף ששולם בעד האוקסין. רפאל ( שם אמיתי ) , גם e-mail אמיתי. חורף בריא לכולם.

לקריאה נוספת והעמקה

אודה לך אם תציין מספר מחקרים רציניים בנושא שפורסמו בספרות הרפואית. בנוסף לכך, לא כל "הצטננות" היא שפעת. יש עוד כ 200 נגיפים שגורמים לתסמינים דומים. כדי להוכיח שאמנם מדובר בשפעת (או להבדיל, סטרפטוקוק) יש לשלוח דגימה מהאף או מהלוע למעבדה לזהוי הפתוגן.

מעבר לשאלה הבסיסית שיש לשאול כאשר מישהו מציע תכשיר חדש לטיפול במחלה כלשהי והיא אילו מחקרים נוסו על מנת לבדות יעילותו והשפעתו (או לחלופין - אם אינכם מומחים היכולים לקרוא המחקרים באופן מקצועי ולשפוט את טיבם - ניתן פשוט לשאול האם רשויות הבריאות במקום כלשהו רשמו התכשיר לטיפול. אם כן הרי שמומחים קראו את המחקרים ושפטו שהם טובים. נא לא להתבלבל מאישורים שונים כ"תוסף מזון" שכל מה שהם אומרים הוא שכנראה החוצר לא צפוי להיות מאוד רעיל...) ישנם שני תבחינים היכולים להבדיל בין שוטים או שרלטנים המציעים לך טיפול כלשהו לבין טיפול אמיתי: ) "מבחן הקסמים" - ככל שהתכשיר המוצע מתואר כבעל תכונות קסומות יותר, קרוב לוודאי שאין בו מאומה. לדוגמה, תכשיר המטפל בצורה נדירה באוסף מחלות שונות ומשונות אשר אין ביניהן כל קשר כגון שפעת, אסטמה, דלקות בדרכי השתן, שושנה, דלקות פרקים, דלקת ריאות ועוד כהנה וכהנה קרוב לוודאי שתכשיר קסם כזה מופרך לחלוטין. 2) "מבחן הנדבנות" - כפי הידוע, יש המון כסף בתעשיית התרופות. מי שיש לו רעיון מקורי לפיתוח תכשיר לטיפול במחלה נפוצה כלשהי מיד רושם פטנט ומבצע מחקר לפיתוח התכשיר כדי להוכיח יעילותו ולמכרו במיליארדי דולרים כל שנה ברחבי העולם. רק התרשמו מכמויות ה "סטארט אפים" בנושא ותקבלו רושם כלשהו כמה הדבר מקובל ונפוץ. כאשר אתם נתקלים במישהו, מרפא מטעם עצמו או חברת "פרופ' גוגה" וכדומה המציע לכם תכשיר לטיפול במחלתכם, שאלו עצמכם מדוע מחזיק האיש היקר הזה בתרופה טובה כל כך ובמקום לעשות מיליארדים (אל תדאגו, בישראל יש רק טבע אחת, הייתם שומעים כבר אם ד"ר נונה ודומיה היתה עושה מיליארדים...) מסתפק במתן צנוע של התכשיר לך ולעוד כמה פריארים ולעשות קופה קטנה כל כך (הכל יחסי). אין הרבה נדבנים כאלו. תשאלו, הרי האיש כל כך בטוח בתכשיר אותו הוא מוכר שהוא מציע אפילו להחזיר את הכסף במידה ולא "תרגישו שיפור תוך 2-3 ימים". כמה פעמים היתה לכם "שפעת" (זה לא בהכרח שפעת כי הרי אין לכם דרך להבדיל, אבל אנו נוהגים לכנות בטעות כל הצטננות "שפעת") ולאחר 3 ימים חשתם בשיפור ניכר? הדבר דומה לאותו נוכל המאבחן את מין העובר ומבטיח להחזיר הכסף באם טעה. מה יש לו להפסיד? בחצי מהמקרים הוא צודק ומרויח את הכסף. מעבר לכך, לכל טיפול אפילו בתרופת דמה, יש השפעה חיובית על ההרגשה (אפקט הפלצבו) כך שחלק גדול מהמטופלים ששוכנעו על ידיו להשתמש בתכשיר אכן ירגישו הטבה. תכניסו את זה טוב לראש - מי שבטוח ביעילות התכשיר הרפואי שהוא מוכר לא מבטיח להחזיר את הכסף!

ידוע לכם משהו על זה? זה באמת?? עכשיו אניב היסטריה

אני סבור שהסבירות נמוכה. יש להמתין לקבלת תוצאות הבדיקות לפני כניסה להיסטריה. גם אם אכן מדובר בשפעת עופות הרי שאין כל עדות להדבקה מאדם לאדם. להיפך, כפי שהבנתי מהתקשורת, החשד הוא שנדבק (במקרה הלא מאוד סביר שאכן מדובר בשפעת עופות) מחשיפה לעופות נודדים בשמורת החולה. כל עוד אין מדובר בכך שהוירוס "למד" להדביק מאדם לאדם הרי שאין מקום לחשש להתפרצות המונית. בכל מקרה - נחזיק כולנו אצבעות לחולה שיתאושש ויחלים בהקדם.

19/11/2005 | 22:30 | מאת: יואב

קראתי באחד העיתונים לא זוכר איזה על מכרז של שראל לרכישת התרופה כנגד שפעת אם אין תחליף לתמיפלו אז מדוע שראל יוצאת במכרז לרכישת תמיפלו

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה טובה. אני מניח שחוקי הרכש הממשלתי דורשים הוצאת מכרז גם כאשר המוצר הנדרש ברור (במכרז מבקשת המדינה ספציפית הצעות לרכישת טמיפלו ולא "תכשיר נגד שפעת") ומי יודע, יתכן ויש גורמים המחזיקים מלאי של טמיפלו ויוכלו להציע אותו לממשלה במחיר נמוך יותר...

17/11/2005 | 22:34 | מאת: ביולוג

Posted on: Thursday, 17 November 2005, 11:30 CST FDA Probes Deaths of Tamiflu Patients WASHINGTON -- U.S. regulators have asked Roche AG for more information about the deaths of 12 children who took the flu-fighting drug Tamiflu, saying in a report released on Thursday that the cause of the deaths was "extremely difficult to interpret." The U.S. Food AND Drug Administration also said it was "concerning" that 32 psychiatric events, such as hallucinations AND abnormal behavior, had been reported in children who took Tamiflu, which is in high demand because it is considered to be one of the best defenses against avian flu in people. Most of the reports came from Japan, the FDA said. In a separate summary posted on the FDA Web site, Roche said: "There is no increase in deaths AND neuropsychiatric events in patients on Tamiflu versus influenza patients in general." Officials from the FDA AND Roche will present information about the cases to a meeting of an FDA advisory panel on Friday.

17/11/2005 | 22:33 | מאת: ביולוג

Posted on: Thursday, 17 November 2005, 11:30 CST FDA Probes Deaths of Tamiflu Patients WASHINGTON -- U.S. regulators have asked Roche AG for more information about the deaths of 12 children who took the flu-fighting drug Tamiflu, saying in a report released on Thursday that the cause of the deaths was "extremely difficult to interpret." The U.S. Food AND Drug Administration also said it was "concerning" that 32 psychiatric events, such as hallucinations AND abnormal behavior, had been reported in children who took Tamiflu, which is in high demand because it is considered to be one of the best defenses against avian flu in people. Most of the reports came from Japan, the FDA said. In a separate summary posted on the FDA Web site, Roche said: "There is no increase in deaths AND neuropsychiatric events in patients on Tamiflu versus influenza patients in general." Officials from the FDA AND Roche will present information about the cases to a meeting of an FDA advisory panel on Friday.

17/11/2005 | 22:33 | מאת: ביולוג

Posted on: Thursday, 17 November 2005, 11:30 CST FDA Probes Deaths of Tamiflu Patients WASHINGTON -- U.S. regulators have asked Roche AG for more information about the deaths of 12 children who took the flu-fighting drug Tamiflu, saying in a report released on Thursday that the cause of the deaths was "extremely difficult to interpret." The U.S. Food AND Drug Administration also said it was "concerning" that 32 psychiatric events, such as hallucinations AND abnormal behavior, had been reported in children who took Tamiflu, which is in high demand because it is considered to be one of the best defenses against avian flu in people. Most of the reports came from Japan, the FDA said. In a separate summary posted on the FDA Web site, Roche said: "There is no increase in deaths AND neuropsychiatric events in patients on Tamiflu versus influenza patients in general." Officials from the FDA AND Roche will present information about the cases to a meeting of an FDA advisory panel on Friday.

לקריאה נוספת והעמקה

ביולוג יקר ומודאג, לא ברור מהו המקור לציטוט שאתה מביא וחבל שלא ציינת זאת. בטיחות התכשיר נבדקה על אלפי מטופלים במחקרים קליניים שנעשו לפני אישורו (כולל על ילדים ואפילו על ילדים חולים במחלות כרוניות ואפילו בישראל). מאז שאושר לשימוש, טופלו בתכשיר כמשלושים וחמישה מליון איש כך שיש לנו כבר מעקב מתקבל על הדעת לגבי בטיחותו. הדיון המתוכנן היום (18 לנובמבר 2005) בוועדת המעקב לבטיחות תרופות בילדים הוא דיון מתוכנן מראש המתבצע באופן שוטף ב FDA במלאת שנה לאישור תכשיר רפואי לשימוש בילדים ותוכל לראות באתר של ה FDA שמועד הדיון נקבע כבר במאי השנה ואין מדובר בדיון המתקיים בעקבות קבלת מידע חדש מדאיג. ברור שנושא שפעת העופות וטמיפלו נמצאים בראש התענינות הציבור ושוב, אינני יודע מהו המקור (הנראה כמקור עיתונאי) שאתה מצטט אך נראה שהוא נוקט בשיטה של "מדוע לדווח על הנושא לאשורו אם אפשר לעורר עניין בהצגת הנושא כאילו עולים חששות לגבי בטיחות התרופה?" לגופו של עניין - נטילת תרופה אינה מגינה על פני הנוטל אותה מתופעות רפואיות הקורות ללא קשר לנטילתה. השאלה היא האם הטיפול בתכשיר גורם לשכיחות יתר של התופעה בקרב המטופלים. וביתר בהירות - מחלות חום בכלל ושפעת בפרט מתאפינות בשיעור קטן אך קבוע של תופעות לוואי נוירולוגיות ו\או נפשיות (ראה לדוגמא הדיווח שהבאנו באחת התשובות הקודמות על כי לפחות 17 מתוך הנדבקים השנה בשפעת העופות הגיעו לבית החולים עם תסמינים נוירולוגיים קשים בלבד). השאלה היא האם השימוש בתכשיר טמיפלו מגביר את שכיחות התופעות האלו. כפי שתוכל לראות בכתבה אותה ציטטת, ממאגר המידע העוקב אחר המטופלים, ולאחר טיפול במיליונים רבים של חולים, עולה כי השכיחות של תופעות לוואי אלו בקרב המטופלים זהה לשכיחות בקרב חולי השפעת שאינם מטופלים בתרופה כלומר תופעות לוואי נפשיות\נוירולוגיות אלו אינן נגרמות על ידי התכשיר. אני מציע לך, במידה ואתה אכן מודאג, לחכות עד לפירסום תוצאות הדיון ב FDA ולהיווכח אם אכן יש מקום לדאגה. בכל מקרה, כדאי לשמור על פרופורציות. אנו מדברים על מחלה שבכל שנה קוטלת אלפי חולים (גם השפעת ה"רגילה", ובמידה ומדובר בשפעת העופות הרי שעד היום למעלה ממחצית הנדבקים נפטרו) ואתה שואל האם העובדה שבסיכון שכאחד מכל מיליון מהמטופלים יסבול מתופעת לוואי ( עשה חשבון פשוט - למעלה משלושים מליון מטופלים וכשלושים דיווחים על תופעות לוואי נפשיות\התנהגותיות) "האם התרופה בטוחה?"

18/11/2005 | 01:58 | מאת: ביולוג

תחילה תודה על התשובה המושקעת. המקור לידיעה הוא אתר REDORBIT (מדור בריאות)- אחלה אתר. http://www.redorbit.com/news/health/307719/fda_to_probe_deaths_of_kids_on_tamiflu/index.html מס. הערות: 1) העובדה שמרבית המקרים דווחו מיפן ותוך פרק זמן קצר יחסית מחייבת בדיקה יסודית מה קרה שם. 2) גם וויוקס נפסלה לשימוש עקב תופעות לוואי לאחר שנים של שימוש ועשרות מיליוני מטופלים. 3) יתכן שעקב שינויים בתהליכי היצור של תרופות תופיע רעילות שלא היתה בעבר, והיו כבר מקרים כאלו. איני יודע אם זה רלוונטי לטמיפלו. 4) השערה פרועה: אולי המתחרה שלכם שמייצרת רלנזה מנסה להכפיש את רוש?

28/03/2006 | 12:17 | מאת: נעמי

שלום אני מקבלת את הגליון מזה זמן ורוצה לדעת איפה אני יכולה לראות את התשובות לשאלות. בתודה ובברכה נעמי

17/11/2005 | 12:21 | מאת: דנה

שלום רב אמא שלי בת 71 חולת קרוהן וקוליטס לפני 3 שנים עברה בנוסף למחלות אלו גם ארוע מוחי היא טופלה באספירין אך זה לא התאים לה, לפני 3 חודשים קיבלה שוב ארוע מוחי קל בעבר נתנו לה פלביקס אך הוא גרם לה לשטפי דם סימני כחולים על פני העור האם ישנה תרופה נוספת לדילול הדם במצב זה?

לקריאה נוספת והעמקה

אני מציע להתיעץ עם רופא מומחה להמטולוגיה.

24/11/2005 | 02:33 | מאת: רפאל

שלום. אם תרצי לשמוע על מוצר טבעי שמדלל דם ומוצרים תוצרת הארץ שתוך 3-4 חודשים עוצרים את קוליטיס תשלחי אי-מייל . גם מחלת קרוהן ניתנת לטיפול על ידי מוצרים אלו רק זה לוקח חצי שנה של טיפול ולפעמים גם יותר . את שיפור רואים אחרי 3 חודשים של הטיפול מכיוון שקרוהן היא דלקת חזקה מאד .

16/11/2005 | 15:21 | מאת: ש

http://www.razeibar.co.il/article_page.asp?aId=29&catId=138 האם התכשיר הטבעוני סמבו-כל יכול להוות תחליף לטמיפלו לאחר שהופיעו סימני המחלה? מהפרסום לעיל נראה כי לשני התכשירים השפעה דומה לאחר ההדבקה בנגיף.

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מומחה לרפואה טיבעונית או אלטרנטיבית ולכן איני יכול להתיחס לתכשיר הטיבעוני. בכל אופן, המחקרים שצוטטו בכתבה אינם מתקרבים אפילו לרמה הנדרשת להוכחת יעילות של תכשיר רפואי. מה שכן אוכל להגיד בביטחון לגבי המחקר שצוטט הוא כי המחקר בוצע על חולים הנגועים בוירוס שפעת מסוג B הגורם לתחלואה קלה יותר ואילו וירוס שפעת העופות משתייך למשפחת זני השפעת מסוג A שהיא אלימה יותר.

16/11/2005 | 21:42 | מאת: ש

במחקר השני המצוטט בלינק מדובר על נגיפי שפעת B ו-A. שאלתי לגבי יעילות הטמיפלו והסמבו-כל התיחסה לשפעת הרגילה ולאו דווקא לגבי נגיף שפעת העופות A/ H5N1, שהרי כנגדו הסמבו-כל עדיין לא נבדק.

קישור לכתבה: http://www.news-medical.net/?id=14506

מעבר לכך שה"מאמר" המופיע בלינק מעלה רק השערות וספקולציות שונות, ראה התיחסויות קודמות מרובות לסוגיית העמידות.

11/11/2005 | 00:33 | מאת: שחר אור

אם בן-אדם מזניח את הגוף שלו ואת סביבתו ונהיה חולה - מהיכן יבוא עליו מותו? אם האנושות מזניחה את עצמה ואת העולם שלה - מהיכן יבוא סופה? אנחנו חייבים לשים לב למה שאנחנו עושים. מודעות קוראים לזה. מיליוני עופות חיים בצפיפות נוראה, וכתוצאה מעיוות גנתי עם השנים כל רגע בחיים שלהם זה סבל. אז אנחנו מתפלאים שאיזו מחלה נוראה פורצת משם? זה בעולם שלנו קורה כל הסבל הזה.

אינני רוצה להגיב לגבי תנאי החזקת העופות והמוסריות שבכך ובוודאי לא להכנס לסוגיות של חטאים ועונשם אך לגבי התפרצות המחלה אינני בטוח שיש קשר. המגיפות הקודמות של שפעת קטלנית שעברה מעופות לבני אדם, ובמיוחד הקטלנית מכולן בשנת 1918, קרו גם בזמנים בהן עופות הוחזקו בכלל במשק פתוח ובתנאים הומניים יותר. אין קשר לצפיפות ואולי להפך, עופות החיים בצורה חופשית (כגון כאלו המשמשים לייצור "ביצי חופש") חשופים יותר למחלה ולהפצתה ואכן רוב המדינות המפותחות באירופה אסרו על צורה זו של החזקת עופות בחודשיים האחרונים...

11/11/2005 | 15:19 | מאת: שחר אור

שמעת על קארמה? הנה עיתונאות על שפעת העופות. למד. http://www.anonymous.org.il/influenza3.htm#2

10/11/2005 | 15:31 | מאת: חנית

שלום רב, 1.מה העלות של הכמוסות עם מרשם בבית מרקחת פרטי?ומה העלות בקופת חולים מכבי או כללית או לאומית. 2.ביקשתי מרופא משפחה במכבי לקבל מרשם לכמוסות שכידוע יש לקחת אותן תוך 48 שעות מתחילת מחלת השפעת,תגובתו כי ניתנה הוראה במכבי לתת מרשם רק בזמן מחלה קרי,היום הראשון של המחלה.מצב זה של פנייה לרופא בזמן מחלה מקשה על עמידה בתווך של 48 שעות שכן נוסף לקביעת תור יש ללכת לבית המרקחת להשיג את התרופה שכאמור לעיתים חסרה.שאלתי:האם גם בקופת חולים כללית או לאומית נותנים מירשם רק בעת מחלת השפעת. בכבוד רב

לקריאה נוספת והעמקה

המחיר של חפיסת כמוסות הוא בסביבות 150 ש"ח. אינני יודע המחיר אותו גובות הקופות אך נדמה לי שהמחיר מוזל ברוב הקופות למבוטחים בביטוחים המשלימים (מושלם, מגן, זהב וכדומה) לסביבות 100 ש"ח. התרופה רשומה ע"י משרד הבריאות לטיפול בשפעת או גם במניעה כלומר גם למי שעדיין לא חולה ויש חשד שידבק. הוראות משרד הבריאות הן המחיבות את הרופאים ולכן הרופא יכול לתת את התרופה לפי שיקול דעתו וההמלצות הרפואיות המקובלות. הקופות יכולות להתערב בשאלה למי הן מממנות את התרופה ובמקרה כזה לקבוע לרופא תנאים מגבילים אך מאחר ובמקרה זה הן אינן מממנות התרופה הן לא מתערבות בשיקולי הרופא.

09/11/2005 | 12:59 | מאת: דורית

שלום רב, קראתי כי לטיפול מניעתי יש לקחת כדור טמיפלו במשך 10 ימים. שאלתי: האם הכוונה לטיפול מניעתי לקחת את הכדורים בתחילת השפעת או, בתקופת החורף במצב של בריאות תקינה? בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

בעיקרון, כל עוד נוטלים קפסולה אחת ליום של טמיפלו קיימת הגנה בפני הדבקות בנגיף. במחקרים נבדקו מספר "תסריטים": 1) אנשים החולים במחלות כרוניות כגון מחלת ריאות או לב וחשוב להגן עליהם מפני הידבקות - אנשים אלו נטלו קפסולה אחת ליום במשך 7 שבועות והמחקר הראה שהם נהנו מהגנה מפני הידבקות. 2) אנשים השוהים במוסד (כגון בית אבות, פנימיה, מחלקת אישפוז וכד,) ויש התחלה של המחלה בקרב השוהים במוסד - אנשים אלו נזקקו לקחת קפסולה אחת ביום למשך 10 ימים מיום גילוי התפרצות המחלה במוסד. המחקר הראה שזהו משך הזמן המתאים לתסריט זה למניעת ההדבקה. 3) לאחר חשיפה (כלומר לאחר שאחד מבני הבית חלה בשפעת) - כל שאר בני הבית נטלו קפסולה אחת ליום למשך 7 ימים מרגע תחילת המחלה אצל אחד מבני הבית. ב"תסריט" זה נדרשו שבעה ימי טיפול מונע.

09/11/2005 | 01:55 | מאת: א

http://www.starmed.co.il/News/1897

לקריאה נוספת והעמקה

א' שלום, בתשובה לשאלה האם יש הגיון באגירת טמיפלו לשם טיפול ומניעת שפעת העופות במקרה של מגיפה עולמית, הרי שארגון הבריאות העולמי (WHO), לו מייעצים טובי המומחים בתחום, דן בנושא באופן מעמיק במהלך השנים האחרונות וגיבש המלצות הקוראות לאגור מלאים של התרופה למקרה של פנדמיה. לאור המלצה זו החליטו ממשלות ורשויות בריאות רבות בעולם כדוגמת ארה"ב, קנדה, צרפת ואנגליה (לאחר התייעצויות נוספות משלהן) לרכוש מלאים של טמיפלו כהיערכות לשעת חירום. ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי לרכישת טמיפלו מבוססת על היעילות הגבוהה של התרופה בטיפול ומניעת שפעת, אשר הוכחה בעשרות מחקרים. כטיפול בשפעת - טמיפלו מקצרת את המחלה במספר ימים כאשר היא ניטלת תוך זמן קצר מהופעת הסימפטומים ומקלה על חומרתם. בנוסף, היא מפחיתה את התפתחות סיבוכי המחלה כדוגמת ברונכיטיס, סינוסיטיס ודלקות ריאה וכתוצאה מכך את הצורך באשפוזים ובטיפול אנטיביוטי. מאחר שמרבית התמותה משפעת נגרמת לא מהמחלה עצמה כי אם מסיבוכיה המשניים, טיפול עם טמיפלו יכול לסייע בהקטנת התמותה משפעת בעת פנדמיה עולמית של וירוס אלים. גם במניעת שפעת הוכחה יעילות גבוהה של טמיפלו - כ-85% מהנחקרים שקיבלו טמיפלו לאחר שנחשפו לחולה שפעת לא נדבקו במחלה, כך שגם מתן טמיפלו כטיפול מונע עתיד להפחית את התחלואה והתמותה משפעת העופות.

09/11/2005 | 13:30 | מאת: א

הנתונים נכונים לגבי השפעת הרגילה. עדיין לא הוכח בשטח שזה נכון בשפעת העופות.

08/11/2005 | 02:51 | מאת: דנה

ד"ר יקרה, האם נידבקים בשפעת העופות ע"י אכילת עופות נגועים? (או רק ע"י עבודה במשק וכו')...

דנה יקרה, אני מבינה ששפעת העופות גורמת לך לנדודי שינה... כפי שכבר נכתב בתשובה לשאלות דומות בעבר, וירוס השפעת רגיש לחום ובישול או צלייה כהלכה של הבשר לכל עוביו משמידה אותו. עם זאת, יש לזכור כי השלב המסוכן להידבקות הוא הטיפול בעוף (במידה שהוא נגוע במחלה) טרם בישולו ולכן יש לצרוך רק עופות הנמכרים במקומות מוסדרים ומצויים תחת פיקוח וטרינרי.

אמנם בישול וטיגון בשר עוף החשוד לזיהום בנגיף שפעת העופות ישמיד את הנגיף, אבל צריך להזהר גם מהביצים. תאורטית אם התרנגולת חולה, הנגיף יכול להמצא בחלבון או חלמון הביצה וגם במקרה זה הרתחה או טיגון יחסלו את הנגיף. מה לגבי קליפת הביצה? עוף חולה מפריש בצואה כמויות גדולות של הנגיף. לפיכך סביר להניח שהנגיף עלול לזהם את קליפת הביצה. אם תגיע שפעת העופות לארצנו, יש צורך לפרסם הנחיות גם לגבי הטיפול בביצים. אמנם יש פיקוח וטרינרי, אבל תמיד יכולים להסתנן לשווקים עופות וביצים נושאי נגיף.

06/11/2005 | 14:23 | מאת: Mila

שלום! לבתי בת 13 יש אלרגיה לקרדית אבק שמתבטאת בנזלת כרונית. האם מומלץ לעשות לה חיסון נגד שפעת? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מילה שלום, אין המלצה ספציפית לחסן אנשים הסובלים מנזלת אלרגית, למעט אם האלרגיה מתבטאת גם בתסמינים ריאתיים כדוגמת אסתמה. קיימת אמנם סברה שפרטים עם נזלת אלרגית חווים סימפטומים חמורים יותר במהלך זיהום של דרכי הנשימה כדוגמת שפעת, אולם זו לא הוכחה חד משמעית. לפיכך בתך אינה משתייכת לקבוצת סיכון ברורה וההמלצה לחסנה נופלת בהגדרה של: "אנשים מכל גיל אשר רוצים להקטין הסיכון לחלות בשפעת והפגיעה באיכות חייהם" (זאת בתנאי שאינה אלרגית גם לחלבון ביצה...)

05/11/2005 | 20:40 | מאת: ע"ש

בעלי לקח חיסון נגד שפעת לפני כשבועיים. לאחריו חלה במחלה קלה. לפני כ-5 ימים חלה שוב, והוא שוכב במיטה עם תחושה כללית קשה של חולשה וכאבים. הוא חייב לקחת את החיסון בגלל גיל ומצב של לאחר ניתוח לב עם נטילה יומיומית של קומדין. מה היעילות בחיסון אם זו תוצאתו?

ע"ש שלום, מאחר שמחלתו הנוכחית של בעלך הופיעה כ-10 ימים לאחר קבלת החיסון לשפעת אין להניח שמדובר בתגובה לחיסון. לא ציינת האם בעלך סובל גם מחום גבוה או סימפטומים נשימתיים האופיניים למחלת השפעת. בהיעדרם, ובהתחשב בכך שלמיטב ידיעתי עדיין לא החלה התפרצות שפעת בארץ, הרי שהסיכוי שאכן מדובר בשפעת הוא נמוך וייתכן שהוא סובל ממחלה אחרת הגורמת לתסמינים מהם הוא סובל. בכל מקרה, יש לדעת שהחיסון לשפעת אינו מקנה הגנה של 100% מהידבקות במחלה. גם כאשר קיימת התאמה בין זני הוירוס הנכללים בחיסון לוירוס הגורם להתפרצות באותה שנה, יעילות החיסון מגיע לכ- 80% במתחסנים צעירים ונמוכה יותר (40-70%)בקשישים ובאנשים עם תפקוד ירוד של מערכת החיסון. החיסון אף אינו מקנה הגנה מיידית מאחר ונדרשים לגוף כ-2-3 שבועות לייצר רמת נוגדנים אפקטיבית בדם המגנה מפני הידבקות. עם זאת, למרות העובדה שגם מי שהתחסן עלול ללקות בשפעת, הרי שזו תהיה בדרך כלל מחלה קלה יותר עם סיכון מופחת להתפתחות סיבוכים משמעותיים ולכן מומלץ, במיוחד לאוכלוסיות בסיכון מוגבר, להתחסן כנגד המחלה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. ולסיום - בין אם זו שפעת ובין אם לאו - אני מאחלת רפואה שלמה לבעלך.

08/11/2005 | 15:22 | מאת: ע"ש

תודה על המידע המפורט. לא היה לו חום את תסמינים נשימתיים. הוא החל להסתובב בבית ומרגיש כבר הרבה יותר טוב. תודה.

04/11/2005 | 19:36 | מאת: דפנה

שאלה: אם אכן יש תרופה לשפעת וגם חיסון, והרי השפעות הן וירוסים ולא חיידקים... איך זה שאין תרופה לאיידס? הרי גם הוא וירוס... אשמח לתשובה, דפנה

דפנה יקרה, זו כבר שאלה לפורום איידס ולא שפעת... לא רק לשפעת יש תרופה, קיימות כיום כ-20 תרופות המשמשות לטיפול במחלת האיידס. התרופות משתייכות ל-4 קבוצות הנבדלות במנגנון הפעולה שלהן והן ניתנות בשילובים שונים. תרופות אלה מונעות את התרבות הוירוס בגוף וכך מאטות את התקדמות המחלה, אולם הן אינן מרפאות אותה ובסופו של דבר הוירוס הופך עמיד לטיפול והמחלה מתקדמת ומכריעה את החולה. בנוגע לחיסון כנגד מחלת האיידס - מאז גילוי המחלה נעשים ניסיונות לפתח חיסון שכזה, אולם למרות שנבדקו למעלה מ-30 חיסונים אפשריים בעשרות מחקרים עדיין לא נמצא חיסון יעיל. הקושי לפתח חיסון כנגד וירוס האיידס נובע בעיקר מיכולת ההשתנות המתמדת שלו – קיימים עשרות סוגים ותת-סוגים של הוירוס השונים זה מזה במבנם הגנטי וחיסון כנגד זן מסוים של הוירוס עלול להיות בלתי יעיל כנגד זן אחר. יתירה מזו, זן מסוים של הוירוס יכול לעבור שינוי בגוף בתגובה לחיסון שיפעיל את מערכת החיסון לנסות ולהשמידו וכך לחמוק ממנה. בשל מורכבות מבנהו של הוירוס ויכולתו לחמוק ממערכת החיסון עדיין לא נמצא חיסון יעיל ובטוח לאיידס ועד שיימצא כזה יש להמשיך ולנקוט באמצעי הזהירות המומלצים כנגד הידבקות במחלה.

כמו שאין אף תרופה שיכולה לרפא איידס, כך אין אף תרופה, כולל טמיפלו ,שיכולה לרפא שפעת. למרבה האירוניה קל יותר למנוע הידבקות באיידס מאשר הידבקות בשפעת. שימוש בקונדום ובקרה הדוקה על דם ומוצריו יכולים למנוע איידס. ואולם עדיין לא נוצר "הקונדום" שיכול למנוע שפעת (פרט לחיסון, אבל גם זה לא ב 100%).. לגבי חיסון: לכל גורם זיהומי, כולל נגיפים, ישנו עקב אכילס - אחד או יותר. אלו הם אותם מרכיבים של הפתוגן החיוניים ליכולתו להדביק תאים, או להתרבות בתאים. מרכיבים אלו אינם משתנים, או כמעט ואינם משתנים, מאחר ואם הם ישתנו - הפתוגן עלול להפסיד את יכולתו להדביק תאים או את יכולתו לחיות ולשגשג בתוכם. הנגיף הוא די אגואיסט והוא דואג קודם כל לעצמו. לכן בכל אותם וריאנטים של נגיף האיידס או נגיף השפעת תמיד נמצא את אותם המרכיבים שעוברים שימור. מכאן שאם נוכל ליצור חיסון נגד אותם מרכיבים שמורים, נוכל להכות את הפתוגן בעקב אכילס שלו וכך נוכל להגן אולי נגד כל מאות הזנים והתת-זנים שעלולים לצוץ במשך הזמן. ניסויים בכיוון זה כבר נעשים הן בשפעת והן באיידס. עד כה כל החיסונים לשפעת (ואיידס) היו והינם מכוונים נגד מרכיבים משתנים של הנגיף ולא נגד המרכיבים השמורים. הסיבה היא שקשה מאוד לפתח חיסון יעיל נגד המרכיבים השמורים (הנגיף דואג למרר לנו את החיים), אבל זה עוד יגיע.

03/11/2005 | 13:58 | מאת: שחר

שלום רב! עברתי חיסון שפעת לפני יום אחד האם זה נורמלי שארגיש חולשה כללית כבר לאחר יום ומה ניתן לעשות על מנת להקל על הסימפטומים תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שחר שלום, לאחר קבלת חיסון לשפעת תיתכן הופעת תופעות לוואי מערכתיות כדוגמת חום המופיע עד 48 שעות לאחר החיסון, תחושה כללית רעה, עייפות, רעד, כאב ראש וכאבי שרירים ופרקים. תופעות אלה חולפות בדרך כלל תוך יום-יומיים ללא טיפול. ניתן להקל על הסימפטומים בעזרת נטילת תרופות מקובלות להורדת חום ושיכוך כאבים. במידה שמופיעה חולשת שרירים או שהתופעות אינן חולפות או אף מחמירות אנא פנה להתייעץ עם רופא המשפחה.

Lancet. 2004 Aug 28-Sep 3;364(9436):759-65. Comment in: Lancet. 2004 Aug 28-Sep 3;364(9436):733-4. Resistant influenza A viruses in children treated with oseltamivir: descriptive study. Kiso M, Mitamura K, Sakai-Tagawa Y, Shiraishi K, Kawakami C, Kimura K, Hayden FG, Sugaya N, Kawaoka Y. Division of Virology, Department of Microbiology AND Immunology, Institute of Medical Science, University of Tokyo, Tokyo, Japan. BACKGROUND: Oseltamivir is an effective inhibitor of influenza virus neuraminidase. Although viruses resistant to oseltamivir emerge less frequently than those resistant to amantadine OR rimantadine, information on oseltamivir-resistant viruses arising during clinical use of the drug in children is limited. Our aim was to investigate oseltamivir resistance in a group of children treated for influenza. METHODS: We analysed influenza A viruses (H3N2) collected from 50 children before AND during treatment with oseltamivir. We sequenced the genes for neuraminidase AND haemagglutinin AND studied the mutant neuraminidases for their sensitivity to oseltamivir carboxylate. FINDINGS: We found neuraminidase mutations in viruses from nine patients (18%), six of whom had mutations at position 292 (Arg292Lys) AND two at position 119 (Glu119Val), which are known to confer resistance to neuraminidase inhibitors. We also identified another mutation (Asn294Ser) in one patient. Sensitivity testing to oseltamivir carboxylate revealed that the neuraminidases of viruses that have an Arg292Lys, Glu119Val, OR Asn294Ser mutation were about 10(4)-10(5)-fold, 500-fold, OR 300-fold more resistant than their pretreatment neuraminidases, respectively. Oseltamivir-resistant viruses were first detected at day 4 of treatment AND on each successive day of the study. More than 10(3) infectious units per mL of virus were detected in some of the patients who did not shed drug-resistant viruses, even after 5 days of treatment. INTERPRETATION: Oseltamivir-resistant mutants in children being treated for influenza with oseltamivir arise more frequently than previously reported. Furthermore, children can be a source of viral transmission, even after 5 days of treatment with oseltamivir.

02/11/2005 | 15:18 | מאת: לימור

ביתי בת שנה ו4 ח' קיבלה חיסון לפני כשבוע (חצי מנה ראשונה) לאחר יומיםהתפתחו שלפוחיות תת עוריות קטנטנות באיזור הדקירה יום לאחר מכן שטח הפנים של האיזור ה"פורח" גדל והפך לאליפסה ( רחבה יותר בצידיה ממטבע של חצי שקל )וכולה מלאה שלפוחיות קטנטנות אדומות, התחושה במגע היא מחוספסת . האדמומיות הלכה ופחתה עם הזמן אך הגודל נשאר כשהיה כמו כן החיספוס מה זה יכול להיות? האם לחסן מנה שניה? אודה על תגובה מהירה לימור

לימור שלום, החיסון לשפעת עלול לגרום לתופעות לוואי עוריות באזור ההזרקה כדוגמת אודם, נפיחות או התקשות מקומית, החולפות בד"כ תוך יום-יומיים ואינן מהוות מניעה למתן המנה הנוספת של החיסון. אם התופעה אינה חולפת תוך מספר ימים או מחמירה אנא פני להתייעץ עם רופא הילדים.

In a bird-flu exclusive, Nature magazine Tuesday (11.1.05) published an article claiming the discovery of a new way to double world supplies of Tamiflu, the best-known anti-viral for the treatment of avian influenza. Administering Tamiflu in conjunction with a generic drug called probenecid doubles the amount of time the anti-viral stays in the bloodstream, thereby doubling its concentration in blood. When Tamiflu AND probenecid are taken together, therefore, a half dose of Tamiflu is equivalent to a full dose of Tamiflu without probenecid, thereby doubling the world's potential supply. Despite this new information, it is still necessary to increase production of anti-virals in face of a possible pandemic

לקריאה נוספת והעמקה

לביו שלום, ככלל, אינטראקציה בין טמיפלו לתרופות אחרות אינה שכיחה והיא ניתנת לנטילה בביטחה. בנוגע לתרופה probenecid - קיימות עדויות שנטילתה במקביל לטמיפלו גורמת לעיכוב ההפרשה הכליתית של טמיפלו וכתוצאה לעלייה מסויימת של רמתה בדם. עם זאת, לא ניתן להסיק מכך ישירות שניתן לתת טמיפלו במינון מופחת בשילוב עם פרובנציד תוך שמירת יעילות הטיפול. מאחר שהדבר לא נבדק והוכח קלינית אני ממליצה לדבוק בנטילת המינון הרשום של התרופה בשעת הצורך.

01/11/2005 | 19:34 | מאת: תהילה

האם תוכי שגדל בבית- יש סיכוי שיחלה בשפעת העופות ?

שלום תהילה, תוכי שסגור בבית ואינו בא במגע עם עופות זרים אינו חשוף להידבקות בשפעת העופות.

31/10/2005 | 09:21 | מאת: ורדית

מזה כמה שנים אני סובלת מכאבים בצוואר ובכתף ולוקחת כדורים לכאבים רבים וכן כדורים נוגדי דיכאון בת 49 הכאבים מקרינים לכל אזור הצוואר האם זה בסדר לקבל חיסון שפעת

ורדית שלום, ככלל, האזהרה העיקרית הנוגעת לקבלת חיסון לשפעת מתייחסת לאנשים הידועים כבעלי רגישות לחלבון ביצה, חלבון עופות או מרכיבים אחרים של החיסון ובמידה שאינך רגישה לחומרים אלה יש להניח שאין בעייה שתקבלי חיסון. עם זאת, מאחר ואין בידי פרטים מדוייקים לגבי טיב מחלתך והתרופות שאת נוטלת, רצוי שתתייעצי עם רופא המשפחה בטרם תקבלי את החיסון.

הכוונה כמובן ל TUMMY FLU TUMMY=בטן

תמי שלום, למרות משחק המילים הנחמד כאבי בטן אינם תופעת לוואי אופיינית של טמיפלו. כאבי בטן ניצפו במחקרים השונים של טמיפלו באחוזים בודדים של החולים (2-4%) ובשכיחות זהה לזו שניצפתה בחולים שקיבלו פלצבו (חומר לא פעיל המושווה לתרופה הנבדקת במחקר, במקרה שלנו-טמיפלו). טמיפלו עלולה לגרום במיעוט מהמטופלים לבחילות או הקאות, בעיקר בהתחלת הטיפול, הניתנות למניעה ע"י נטילת התרופה עם חטיף קל (או ארוחה של ממש אם התיאבון לא נעלם עקב השפעת).

31/10/2005 | 04:07 | מאת: ביולוג

1) נמסר שמשרד הבריאות אגר תרופות – אני מניח שבעיקר תמיפלו - ל-7% מהאוכלוסיה. סביר להניח שמדובר בעיקר במנות טיפול למשך 5 ימים, שני כדורים ליום. מאחר ובמקרה של מגיפת שפעת העופות עלולים 25% מהאוכלוסייה ללקות במחלה, והמגיפה עלולה להמשך חודשים רבים, אזי כמות זו של תרופה היא טיפה בים. נמסר גם כי משרד הבריאות הזמין תרופות ל 25% מהאוכלוסיה. מאחר ותהליך ייצור התמיפלו נמשך כשנה וחומר הגלם וכושר הייצור מוגבלים, סביר להניח שיעבור עוד זמן רב עד שיהיה מיגון מספיק לאוכלוסיה. 2) תמיפלו עשוייה למנוע את המחלה רק אם מתחילים בטיפול תוך 48 שעות מהחשיפה לנגיף, עוד לפני הופעת התסמינים למחלה. כאן קיימת בהרבה מקרים (לדוגמא כשיש הרבה מוקדים של התפרצות) בעיה לקבוע מתי והיכן להתחיל בטיפול, כי הרי לא נדע מתי ואיפה בדיוק נחשפנו לנגיף. הבעיה חמורה במיוחד עקב המחסור בתרופה. 3) אם התרופה נלקחת תוך 36-48 שעות מהופעת התסמינים של המחלה, המחלה אינה נמנעת אבל היא עשויה להיות קלה יותר ולהתקצר ביום-יומיים. מעבר לפרק זמן זה התרופה אינה יעילה. שוב כשכמות התרופה מוגבלת, כאשר התסמינים יכולים להיות של שפעת רגילה או מחלת "הצטננות" אחרת, וכאשר הפאניקה ממילא גדולה, יווצר בלבול רב בקשר לזמן תחילת הטיפול. אין גם עדיין מידע מספיק בבני אדם אם אומנם טיפול שהחל תוך יומיים מהופעת התסמינים מוריד משמעותית את התמותה משפעת העופות. 4) שימוש מוגבר בתרופה עלול לגרום במהירות להופעת מוטנטים עמידים (כמו המקרה בויאטנם), אם כי יתכן ואלו יהיו פחות אלימים, כפי ציינת בתגובותיך. 5) מהן תופעות הלוואי לתרופה ולמי אסור ליטול אותה? 6) מהי עלות הטיפול למבוגר למשך 5 ימים. אשמח לקרוא את הערותיך לנ"ל. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
31/10/2005 | 18:19 | מאת: ביולוג

מדוע אין התייחסות של צוות הפורום לתגובה זו?

לביולוג שלום, אתייחס לנקודות השונות שהעלית: 1) כפי שפורסם בימים האחרונים באמצעי התקשורת אכן התקבלה החלטת ממשלה לרכוש טמיפלו בכמות שתספק כיסוי לכ-25% מהאוכלוסייה, בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי. המלצה זו והתוכנית המפורטת שגובשה במשרד הבריאות מבוססות על תרחישים שונים ומודלים מורכבים הכוללים לא רק טיפול בחולים שכבר פיתחו תסמינים של המחלה כי אם שילוב של טיפול בחולים שנדבקו (2 כדורים ביום למשך 5 ימים), טיפול מונע לפרטים שנחשפו לחולים במחלה (כדור ביום למשך 10-7 ימים) ואפשרות של מתן טיפול ממושך יותר בזמן התפרצות המגיפה לפרטים המצויים בסיכון מוגבר להיחשף למחלה כדוגמת עובדי מערכת הבריאות ואוכלוסיות נוספות. תהליך ייצור טמיפלו נמשך כשנה, אולם קיימת כמות מסויימת של התרופה שכבר יוצרה וחברת רוש תעשה כל מאמץ לספק כמות גדולה ככל הניתן בהתאם לדרישה. במקביל פתחה החברה קו ייצור נוסף לטמיפלו במטרה להגדיל את הכמות המיוצרת, כך שתוכל לספק את הדרישה בעתיד. יש לזכור שאין הכרח שמגיפה עולמית של שפעת תפרוץ דווקא השנה, הדבר יכול להתרחש גם בעוד שנה, שנתיים או מספר שנים. 2-3) ברגע שיאותרו בארץ החולים הראשונים שיאובחנו כלוקים בשפעת העופות ההתייחסות לאדם שידווח על סימפטומים המתאימים לשפעת תהיה כאילו הוא לקה במחלה והוא יקבל טיפול בטמיפלו (בתנאי שלא חלפו מעל יומיים מתחילת הסימפטומים) כדי לזרז את ההחלמה ולהקטין את הסיכון להתפתחות סיבוכיה. בדומה, מי שידווח שהוא בא במגע עם אדם שלקה בסימפטומים של המחלה יקבל טיפול מונע למשך מספר ימים כדי למנוע את התפתחות המחלה. ייתכן שבאופן זה יטופלו גם חולים אחדים שלא נחשפו לשפעת העופות, אולם אין דרך טובה מזו, מאחר וכפי שציינת יש לתת את התרופה מהר ככל הניתן מהחשיפה לוירוס או מהופעת הסימפטומים כדי להשיג יעילות מירבית שלה, ולא ניתן להמתין לזיהוי וודאי שאכן מדובר בשפעת העופות בכל חולה. ידוע כי בזמן התפרצות שפעת באזור מסויים הסיכוי שחולה עם סימפטומים של שפעת אכן לוקה במחלה הנו גבוה ומגיע לכ-80%. יש להדגיש שבמחקרים הוכח כי ככל שמתחילים בנטילת טמיפלו מוקדם יותר התועלת מהטיפול גדלה, ובמחקר שבדק טיפול מוקדם עם טמיפלו (שבוצע בין היתר בקיבוצים בארץ) נמצא שנטילת טמיפלו תוך שעות בודדות מהופעת הסימפטומים הביאה לקיצור של מעל 3 ימים במשך המחלה וכן להפחתת חומרתה ושכיחות התפתחות סיבוכי השפעת. לגבי הפחתת התמותה משפעת העופות בעזרת טיפול עם טמיפלו, הרי שאין עדיין נתונים על כך, אולם במחקרים שונים הודגם כי טמיפלו מפחיתה משמעותית את הסיכון להתפתחות סיבוכי המחלה כדוגמת ברונכיטיס, דלקות ריאה, צורך באשפוזים וצריכת אנטיביוטיקה, ולאור זאת יש לקוות כי אכן תפחית את התמותה משפעת בחולים שיקבלו טיפול, כמו גם בחולים בהם תימנע המחלה באמצעות נטילת טיפול מונע. 4) מהנתונים שהצטברו עד היום עולה כי עמידות של וירוס השפעת לטמיפלו אינה "מתפתחת במהירות", כדבריך, בעקבות טיפול בתרופה. במחקרים נמצא כי שכיחות התפתחות עמידות לתרופה הנה נמוכה (כ-1%), ושינוי שכזה החל בוירוס ומקנה לו עמידות לטיפול פוגע משמעותית ביכולתו להדביק ולגרום למחלה, כך שסכנה זו אינה נראית איום משמעותי. 5) אין התוויות-נגד לנטילת טמיפלו למעט רגישות ידועה לאחד ממרכיביה. תופעת הלוואי העיקרית הנן בחילות או הקאות שעלולות להופיע בעד 10% מהמטופלים, בד"כ ביום-יומיים הראשונים בלבד וניתנות למניעה ע"י נטילת התרופה עם חטיף קל (או כבד...). 6) עלות הטיפול למבוגר היא כ-150 ש"ח. קיימות הנחות בביטוחים המשלימים השונים.

01/11/2005 | 00:49 | מאת: ביולוג

לד"ר גל, תודה על התשובה הממצה. מה שבטוח הוא ש ROCH תהיה RICH ממכירת התרופה. הלוואי שלא נזדקק לה.

30/10/2005 | 12:19 | מאת: sarina

שלום לך כולם מסביבי משגעים אותי לגבי אכילת ביצים. רציתי לשאול האם אכילת ביצים קשות או חביתה אכן מסוכנת כמו שאומרים לי אני ממשלא היסטרית אך הסביבה דואגת לכך. אודה לך באם תענה לי בתודה שרינה

שרינה היקרה, לעיתים היסטריה עלולה להיות מחלה חמורה יותר משפעת... אין כל סיבה לדאגה מאכילת ביצים מאחר ובישול או טיגון הביצים בטמפרטורה הגבוהה מ-60 מעלות משמיד את וירוס השפעת תוך כדקה. בנוגע לסכנה מהמגע עם ביצים לפני בישולן - הרי שכל עוד מקפידים על צריכת ביצים שנרכשו במקום מוסדר המצוי תחת פיקוח של וטרינרי אין כל בעייה.

29/10/2005 | 19:55 | מאת: דינה

האם מומלץ לאישה הרה בשבוע 15 לקבל חיסון נגד שפעת?

ההמלצה היא לכל אישה הרה הצפויה להיות מעבר לשבוע 14 להריון בזמן ההתפרצות הצפויה של השפעת (כלומר נובמבר עד מרץ) או מיד לאחר הלידה. אישה הרה בשבוע ה 15 בסוף אוקטובר נמצאת בהחלט במסגרת זו ולכן ממולץ לה להתחסן אלא אם יש איזושהי סיבה אחרת לא להתחסן.

28/10/2005 | 16:58 | מאת: חנה

שלום רב, מכל המקומות דווקא נראה לי כי המטבח הביתי הוא מקור להדבקות, במקרה של מגפה, כמובן, אמש רכשתי חזה עוף להכנת שניצל ועוף טרי להכנת עוף בתנור. היום במטבח הביתי פרשתי את הבשר בידיי השתמשתי בקרש חיתוך בסכין ובפטיש בשר, מחר אטפל בעוף השלם , אחתוך לנתחים השונים וכו טיפול שידרוש מגע ישיר בבשר ובחלקיו השונים. אוסיף, כי התבוננתי במעשיו של הקצב והתרשמתי שהוא נוגע בבשר ובעוף בידיו החשופות וכן משתמש באביזרי חיתוך שונים בכל בקשותיהם של הלקוחות. לעניין זה יהיה ודאי חשיבות בעת הכרזה רשמית על מגפה, אם בכלל, אך בנתיים אשמח אם תתיחס לעניין זה או לאופן שיש בו לנהוג. בתודה ובברכה

שלום חנה, אכן, ברור כי הסכנה במוצרי עוף קיימת רק בשלב הכנת העוף לפני בישולו. הבישול הורג את הוירוס לחלוטין. על כן, כפי שאני חוזר ומדגיש, חובה לצרוך עופות רק ממקור מפוקח על ידי השירותים הוטרינריים. כיום, עוף לא מגיע לשיווק לפני שהלול ממנו בא נבדק ובכלל עדיין אין כל עדות על מגיפת שפעת עופות בלול מסחרי ומפוקח כל שהו בישראל. ברגע שיזוהה הלול הראשון הנגוע במחלה, יוטלו אמצעי פיקוח שילכו ויוחמרו על פי הצורך עד לאפשרות קיצונית מאד (ואני מקווה שלעולם לא נגיע אליה) של איסור שיווק וצריכה של עופות ומוצריהם ואף השמדה של חלק או כל משק העופות בארץ. כיום אין שום בעיה בהכנה של עוף לבישול או באכילתו בתנאי, כאמור, שמקפידים להתמש בעוף מפיקוח.

27/10/2005 | 21:43 | מאת: נועה

הבן שלי בן 12 מקבל תרופת טגריטול באופן קבוע למניעת התקפי אפילפסיה , התחיל לקבל את התרופה מפברואר 2005 כך שזה יהיה החורף הראשון שהוא עובר עם התרופה ,האם כדאי שיקבל חיסון לשפעת ואם כן האם החיסון עצמו יכול להשפיע עליו .

נועה שלום, מצבו הרפואי של בנך כמו גם הטיפול התרופתי הקבוע שמקבל אינם משנים מאומה לגבי חיסון השפעת אלא אם כן חום גבוה הוא אחד מהגורמים המעוררים התקפים אצלו אם כן הרי שמאד מומלץ שיקבל החיסון אם לא הרי שההמלצה לכלל האוכלוסיה הבריאה מתאימה גם לו, כלומר זה מומלץ אך לא ממש חובה.בכל מקרה, בנך יכול לקבל חיסון ללא בעיה.

27/10/2005 | 21:10 | מאת: שרית

יש לי מאתמול כאבי גרון כאבים בשרירים כאבי ראש ובריאה יש לציין שאני סובלת מאסטמא ואלרגיה הייתי אצל הרופא הוא אומר שזה לא שפעת בגגלל שאין שפעת בארץ אלה התקררות מה אתה חושב? אני סובלת מאוד מכאבי ראש וכאבים בריאה מה אתה חושב מה עליי לעשות לקחתי דקסמול סינוס יש לי עוד שאלה איך ניתן לקבל את התמיפלו אם אני מבקשת מהרופא מרשם האם הוא חייב להביא לי מרשם או שהוא יכול לסרב?

לקריאה נוספת והעמקה

שרית היקרה, אני חושב שאפשר להיות רגוע. לא ציינת אם יש לך חום גבוה אבל אם אין לך חום גבוה (ובמיוחד לאחר שעברו כבר שעות רבות מאז תחילת המחלה) לא סביר שיש לך שפעת. גם אם יש לך חום גבוה הסיכוי שמדובר בשפעת קטן (כי אין עדיין התפרצות בארץ וצריך להידבק ממישהו). אבל גם במקרה הכי גרוע שכן יש שפעת הרי לא מדובר בשפעת עופות אלא לכל היותר בשפעת עונתית. רופאך צודק לחלוטין בשיקוליו. יש לתת טמיפלו לחולה שסובל מתסמינים המתאימים לשפעת רק באחד מהמקרים הבאים: חולה המופיע עם התסמינים וידוע שיש התפרצות שפעת באותו איזור או חולה שעבר בדיקת מעבדה שהוכיחה שהוא חולה בשפעת. באופן עקרוני רופא אמור לתת מרשם רפואי רק כאשר שיקוליו הרפואיים אומרים שזה הטיפול המתאים כעת למחלתו של החולה. אסור לו להנפיק מרשם רק לפי בקשת החולה ובניגוד לשיקוליו הרפואיים. טמיפלו, כידוע היא תרופה המחייבת מרשם ואינך אמורה להיות מסוגלת לקנות אותה ללא מרשם רופא. הרגישי טוב במהרה.

שלום רב, שמי חן ואני בת 40 - כל הזמן אני חולה בשפעות כמעט פעם בחודש שמתבטאות בכאבי ראש כאבי שרירים וחום ואני בבית כשבוע אני מאלה שנדבקות מכל זבוב שעובר לידי כמו כן אני מאובחנת כ cfs באביב אני סובלת מאוד מאלרגיות - המליצו לי לקחת חיסון לשפעת אני לא בטוחה שאני רוצה מה דעתכם? עלי לציין שאני מטופלת בציפרמיל 1 ביום - ובאביב לורסטין ואהיסטון לתשובתכם אודה מראש חן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, את לא חולה בשפעת פעם בחודש. נקודה. בהחלט יכול להיות שאת חולה במחלה ויראלית כלשהי כל חודש אבל לא בשפעת. לא כל מחלת חום וכאבי שרירים היא שפעת. למעשה למעט בתקופה של כ 6-10 שבועות בשנה בהם יש שפעת בישראל אין כמעט אפשרות ללקות כאן בשפעת (למעט אנשים שנוסעים לטייל בעולם ונדבקים בנגיף במקומות אחרים בעולם ובד"כ בחצי הכדור הדרומי של העולם). בשנים נדירות מתרחשות שתי התפרצויות בשנה אבל גם במקרה כזה מדובר בעוד מספר קטן של שבועות בשנה. על פניו נראה שחיסון שפעת עשוי בהחלט להתאים לך אך לאור האלרגיות המרובות מהן את סובלת ובודאי אם את סובלת מאלרגיה למוצרים המכילים ביצה כדאי להתיעץ עם מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה לפני קבלת החיסון בפעם הראשונה. הרגישי טוב.

27/10/2005 | 14:13 | מאת: שולי

עברתי את מחלת הלימפומה סיימתי 6 טיפולים במאי השנה האם יש צורך בחיסון של שפעת בכלל והעופות בכלל מה לעשות?

שלום שולי, קודם כל כדי לעשות סדר - קיים רק חיסון אחד נגד השפעת "הרגילה". אין עדיין חיסון ל "שפעת עופות". לשאלתך - כן, בהחלט מומלץ לחולים במצבך להתחסן כנגד השפעת. אנא התיעצי עם ההמטולוג או האונקולוג המטפל בך בשאלה האם מצבך הכללי (הספירות הלבנות ומצב מערכת החיסון) מתאים לחיסון כעת או שיש סיבה ספציפית למצבך כיום לדחית החיסון למועד מאוחר יותר. אני שמח שגמרת את הטיפולים ומקווה שהחלמת לחלוטין מהמחלה.

27/10/2005 | 15:20 | מאת: שולי

תודה

27/10/2005 | 11:06 | מאת: דבורה חסדיאל

מודאגת בקשר לשפעת העופות ואין לי טמיפלו לטיפולך

לקריאה נוספת והעמקה

דבורה היקרה, אם גם את מודאגת משפעת העופות כנראה שהגעת לפורום הנכון. בעזהשי"ת הכל יהיה בסדר.