כימיה של הדם SMA

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
כימיה של הדם SMA - תמונת המחשה
סוכר (Glucose)
טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
110 75
מספקת מידע על מרכיבי הדם שאינם תאים. כולל חלבונים, סוכרים, שומנים ומלחים שונים.
להמשיך לקרוא
אלבומין (Albumin)
טווח תקין (גרם לדציליטר)
5.4 3.4
החלבון העיקרי במרכיבי הדם. מיוצר בכבד. משמש נשא לחומרים רבים בגוף (תרופות, הורמונים ומלחים). ריכוז האלבומין בדם מונע מנוזל הדם לצאת אל מחוץ לכלי הדם. טווח תקין 3.4-5.4 גרם לדציליטר. ערך גבוה מצביע על חסר בנוזלים וכתוצאה מכך ריכוז יתר של האלבומין. ערך נמוך מלמד על דילול יתר עקב אגירת נוזלים, תזונה לקויה או ספיגה ירודה של מזון.
להמשיך לקרוא
נתרן (Na)
טווח תקין (מיליאקוויולנט לליטר)
145 136
האלקטרוליט העיקרי בגוף.טווח תקין 136-145 מיליאקוויולנט לליטר.ערך גבוה יכול ללמד על התייבשות, הפרעה כלייתית, צריכת מלח מוגזמת, מחלות אנדוקריניות שונות.ערך נמוך יכול ללמד על צריכת מים מוגזמת, הפרעה כלייתית, מחלות אנדוקריניות שונות.
להמשיך לקרוא

אשלגן (K)

טווח תקין (מיליאקוויולנט לליטר)
5.2 3.7
האלקטרוליט התוך תאי העיקרי בגוף.טווח תקין 3.7-5.2 מיליאקוויולנט לליטר.ערך גבוה עשוי לנבוע מפירוק תאי הדם במבחנה, מחלת פירוק שריר, מחלה כלייתית, מחלות אנדוקריניות, תרופות שונות, צריכה מוגזמת.ערך נמוך עשוי לנבוע מהקאות או בעיית ספיגה במעי, מחלה כלייתית, הפרשה מוגברת בשתן, תרופות שונות, מחלות אנדוקריניות, צריכה נמוכה מדי.

כלור (C1)

טווח תקין (מילימול לליטר)
106 98
היון השלילי העיקרי בגוף. עיקר האספקה לגוף מגיעה מהמלח שאנו אוכלים.טווח תקין 98-106 מילימול לליטר.

סידן (Ca)

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
10.9 8.5
אחד המרכיבים העיקריים בבניית עצם. בדם הוא נמצא בצורתו היונית. חשוב מאוד בפעילות התאים.טווח תקין 8.5-10.9 מיליגרם לדציליטר.ערכים גבוהים יכולים להופיע במחלות של בלוטת התריס או יותרת התריס, ממאירויות שונות, אי ספיקת כליה, עודף ויטמין D, שימוש במשתנים מסוימים.ערכים נמוכים יופיעו בחסר ההורמון של בלוטת יותרת התריס (PTH), אי ספיקת כליות, חסר ויטמין D, הפרעות אכילה שונות.

פוספט (P)

טווח תקין (מילימול לליטר)
1.5 1
נמצא בעצמות ובדם.טווח תקין 1-1.5 מילימול לליטר.ערך גבוה יופיע באי ספיקת כליות ובתת תפקוד בלוטת יותרת התריס.ערך נמוך יופיע בעיקר במצבי תת תזונה, אלכוהוליזם, תת ספיגה במעי, אי ספיקה כבדית.

אוריאה (שתנן) - Urea - Blood Urea Nitrogen

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
20 7
חלבונים בגוף. מופרשת על ידי הכליות. משמשת מדד לתפקודי הכליה.טווח תקין 7-20 מיליגרם לדציליטר.ערך גבוה יופיע בכשל כלייתי, צריכת חלבון מוגברת ומצבים שונים של אי ספיקת לב, התייבשות.ערך נמוך יופיע באי ספיקת כבד, תזונה ענייה בחלבון או אגירת נוזלים.

CRP - C Reactive Protein

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
0.5 0
חלבון המופיע בדם בזמן דלקת חריפה או בתהליכים גידוליים שונים.אינו מלמד על תהליך באיבר מסוים אלא על נוכחות דלקת/גידול.טווח תקין 0-0.5 מיליגרם לדציליטר.ערך גבוה מלמד על תהליך דלקתי או ממאירות. רמה גבוהה קשורה לסיכון למחלות לב.

ESR - Erythrocyte Sedimentation Rate

טווח תקין (פחות מ-20 מילימטר בשעה)
20 0
שקיעת דם. בודקת את קצב שקיעת תאי הדם במבחנה במשך שעה. שקיעה מוחשת מלמדת על תהליך דלקתי או גידולי. בדומה לבדיקת CRP, אין הבדיקה מלמדת על מקור הבעיה. שקיעה מוחשת יכולה להופיע במצבים שונים, כולל בבריאות מלאה.אם התקבלה שקיעה מוחשת, אפשר לאמת זאת עם בדיקת CRP.טווח תקין פחות מ-20 מילימטר בשעה. הערך התקין עולה עם הגיל.ערך גבוה מעל 50 מילימטר בשעה. עשוי ללמד על תהליך דלקתי או ממאירות. מאוד לא ספציפי.

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם