תפקודי כבד

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
תפקודי כבד - תמונת המחשה

בילירובין (Bilirubin)

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
1.9 0.3
Total Bilirubin זהו אחד מתוצרי הפירוק של המוגלובין (החלבון האחראי להובלת חמצן מהריאות אל תאי הגוף ולפינוי דו תחמוצת הפחמן מהתאים אל הריאות).טווח תקין 0.3-1.9 מיליגרם לדציליטר.במצבים בהם רמות הבילירובין גבוהות, בודקים שני תת סוגים של בילירובין: ישיר ובלתי ישיר.Direct Bilirubin - בילירובין ישיר - עבר דרך הכבד. רמות גבוהות של בילירובין ישיר עשויות ללמד על חסימה של דרכי המרה או מחלות כבד מסוימות.Indirect Bilirubin - בילירובין בלתי ישיר - לא עבר דרך הכבד. רמות גבוהות של בילירובין בלתי ישיר עשויות ללמד על פירוק מואץ של כדוריות דם אדומות, וכן מחלות דם אחרות. עשוי ללמד גם על מחלה של הכבד.

Alk Phos/ALP - Alkaline Phosphatase

טווח תקין (IU לליטר)
147 44
Alkaline Phosphatase, Alk Phos/ALP - אחד מהאנזימים המיוצרים על ידי הכבד.טווח תקין 44-147 יחידות בין לאומיות (IU) לליטר.ערך גבוה יופיע במחלות של הכבד, אלכוהוליזם, אנמיה, פעילות יתר של יותרת התריס, חסימת דרכי מרה ומחלות עצם מסוימות.ערך נמוך יכול ללמד על תת תזונה.

ALT-SGPT - Alanine Transaminase

טווח תקין (עד 35 IU לליטר)
35 0
Alanine Transaminase, ALT/SGPT - אנזים המשתתף בתהליך העיבוד של חומצת אמינו בשם אלאנין. האנזים נמצא בעיקר בכבד. משמש מדד להערכת פגיעה בכבד.טווח תקין עד 35 יחידות בין לאומיות (IU) לליטר.ערך גבוה יכול ללמד על נזק לכבד.

AST-SGOT - Aspartate Transaminase

טווח תקין (עד 35 IU לליטר)
35 0
Aspartate Transaminase, AST/SGOT - אנזים המשתתף בתהליך העיבוד של חומצת אמינו בשם אספרטאט. האנזים נמצא בכבד, בתאי דם אדומים, תאי שריר הלב ושרירים אחרים, כליות ומוח. משמש מדד להערכת פגיעה בכבד.טווח תקין עד 35 יחידות בין לאומיות (IU) לליטר.ערך גבוה יכול ללמד על נזק לכבד, פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות, מחלות לב, פגיעה בשריר. גם פעילות גופנית עשויה להעלות את רמות האנזים, ללא כל משמעות קלינית.

GGT - Gamma Glutamyl Transferase

טווח תקין (עד 51 IU לליטר)
51 0
נמצא בעיקר בכבד ובדרכי המרה, אך גם בכליות.טווח תקין עד 51 יחידות בין לאומיות לליטר.ערך גבוה יכול להצביע על צריכת אלכוהול מוגברת, מחלת כבד, חסימת דרכי מרה או אי ספיקת לב.

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם