אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.


בודק הסימפטומים
פורום המטולוגיה


המטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים / רקמות אשר מייצרים אותם, ובקרישת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתהליכי ייצור התאים, תפקודם ומחלותיהם. תאי הדם כוללים: תאי דם אדומים (אריטרוציטים), תאי דם לבנים (לויקוציטים), טרומבוציטים (טסיות הדם).

תאי הדם הלבנים כוללים: נויטרופילים, אאוזינופילים, בזופילים, מונוציטים ולימפוציטים. רוב תאי הדם נוצרים במח העצם, פרט ללימפוציטים אשר נוצרים במקומות אחרים. קרישת הדם הינה מורכבת ביותר והיא כוללת מספר רב של תהליכים המתרחשים במקביל ובמדורג ואשר יש ביניהם זיקה רבה של מפעיל/מופעל. המטולוגיה זה לא "בדיקות" ולא עוסקת ב"בדיקות דם" / "בדיקות שתן", במחלות כבד ובכלי הדם.

מידע בנושא ברזל / אנמיה של חוסר ברזל וכן בנושא קרישיות יתר / טרומבופיליה / APLA ובנושאים מרכזיים נוספים בהמטולוגיה ניתן לקרוא באתר העזר:
http://tinyurl. com/6d2uooo

מידע בנושא ערכי ספירת דם בילדים ניתן למצוא באתר העזר בעמוד של "מונחים בהמטולוגיה".

~~הנחיות למענה בפורום המטולוגיה:~~

כדי לאפשר לי לתת לכם מענה לשאלות בנושאים המטולוגיים, אני מבקש שכל שואל המעוניין לקבל עצה לגבי מחלה או בעיה ממנה הוא סובל או שנמצאת בתהליכי בירור, יציין את גילו, מינו, מוצאו, מחלות מהן סובל, ניתוחים משמעותיים או מחלות משמעותיות בעברו, תרופות שמקבל וכן מידע אודות מחלות משפחתיות אם ידועות לו.

יש לרשום את ממצאי הבדיקות שבוצעו במלואן. גם ערכים תקינים רלבנטיים !!!
יש לרשום כל פריט בשורה נפרדת, וזאת בגלל בעיית עברית-אנגלית, ואין צורך לרשום טווחים נורמליים, רק תוצאות.

רישום נאות של השאלה חוסך זמן ומייעל את מתן התשובות.

מומלץ גם להעזר ב"חיפוש בפורום זה" כדי למצוא תשובות קודמות בנושא שאלתכם.

כדי לאפשר מענה לכל שאלה, נא לא לשאול שאלות חדשות בדפים ישנים. אם מדובר בהמשך לשאלה ישנה, נא להכניס הודעה חדשה בדף הראשון עם הפניה מדוייקת להמשך השאלה.

כדי לשמור על רמה נאותה, עוברות ההודעות בפורום זה אישור ע"י מערכת דוקטורס, ולכן לא ניתן לראותן מייד. אין צורך לשלוח אותה הודעה כמה פעמים.
להמשך...
הודעה חשובה
הפורום נסגר
חיפוש מתקדם
נקודות אדומות בצבע דם בעור - האם לאוקמיה ?
מחבר:מירי
תאריך:20/7/2005
שעה:11:41
ד"ר ציצוביץ שלום

בעקבות הופעה של נקודות אדומות קטנות בעור (נקודות בצבע דם),
קראתי במאמר באינטרנט כי זה אחד הסימנים ללאוקמיה מילואידית כרונית ,

1. האם זה נכון ? האם נקודות אדומות קטנות הם סימן ללאוקמיה ?

2. אני סובלת מבעיה של אכימוזות הרבה זמן , הנקודות האדומות מופיעות לאחר
שנעלמים הכתמים של האכימוזות , אך הנקודות נשארות ובמשך הזמן
מתווספות עוד רבות ,
האם זה כתוצאה מהכימוזות ?

3. האם תופעת אכימוזות היא סימן ללאוקמיה מילואידית כרונית ?

בתודה
מחבר:
אימייל:  
(לתשומת לבך: כתובת האימייל לא תוצג באתר)
מספר טלפון:
(מספר הטלפון לא יוצג באתר אלא רק לעיני מנהל הפורום)
כותרת:  
תוכן ההודעה:
עם הלחיצה על הכפתור שלח, אני מאשר/ת שהבנתי שהתכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד
ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
אבקש לקבל תגובות לשאלתי, פרסומים ומידע בריאותי לאימייל שלי.
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  RE: נקודות אדומות בעור    ד"ר צבי ציצוביץ 
20/07/05 12:49
20/07/05 15:07
  RE: נקודות אדומות בעור    ד"ר צבי ציצוביץ 
20/07/05 21:40
ד"ר ציצוביץ שלום בעקבות הופעה של נקודות אדומות קטנות בעור (נקודות בצבע דם), קראתי במאמר באינטרנט כי זה אחד הסימנים ללאוקמיה מילואידית כרונית , 1. האם זה נכון ? האם נקודות אדומות קטנות הם סימן ללאוקמיה ? 2. אני סובלת מבעיה של אכימוזות הרבה זמן , הנקודות האדומות מופיעות לאחר שנעלמים הכתמים של האכימוזות , אך הנקודות נשארות ובמשך הזמן מתווספות עוד רבות , האם זה כתוצאה מהכימוזות ? 3. האם תופעת אכימוזות היא סימן ללאוקמיה מילואידית כרונית ? בתודה
איני יודע מהן אותן נקודות אדומות בעור ואיני יכול להתייחס אליהן. הראי אותן לרופא במציאות. אכימוזות יכולות ביטוי של דברים רבים, אבל לא סביר שזה סימן/ביטוי יחיד של לאוקמיה.
ד"ר ציצוביץ שלום לגבי בעית האכימוזות אני בברור של ספירות דם כל כמה חודשים במרפאה המטולוגית לגבי בעית הנקודות האדומות שהופיעו בעור שאלתי את רופאת המשפחה ולדבריה זה נקרא פטכיות , ולא צריך לגבי זה ברור או טיפול , האם זה נכון ? 1. מה זה פטכיות ? האם הופעת פטכיות לא מצריכה ברור או טיפול ? האם זה סימן של לאוקמיה כרונית ? 2. בנוסף לבעית האכימוזות , ופטכיות , אני סובלת גם מבעיה של חום שעולה בפאומיות ואחרי יום או יומיים יורד , וגם מחולשות קשות בידיים וברגליים עד כדי תחושת שיתוק וקושי ללכת אפילו קצת 3. האם פטכיות יחד עם בעית אכימוזות זה סימן ללאוקמיה כרונית ? מספירות הדם שנעשו עד עכשיו ישנה ירידה ברמת ברזל, פריטין , והמוגלובין, עם עליה קבועה ברמה של ניטרופילים - כעת הגיע לרמה שמעל הנורמה, ועליה ברמת לימפוציטים - בתחום הנורמה אך עולה באופן קבוע , וירידה קבועה ברמת מונוציטים - כעת הגיע אל מתחת לנורמה , 4. האם כל הדברים האלו - האכימוזות , הפטכיות , החום שעולה ויורד והחולשות הקשות בידים וברגלים מצריכים המשך ברור לכיוון של לאוקמיה מילואידית כרונית ? אם כן מה לדעתך הבדיקות שצריך לעשות לברור בכיוון זה ? תודה לך
א. פורפורה, פטיכיות, אכימוזות - כל אלה הן המטומות, דימומים תת עוריים, כשההבדל ביניהן הוא גודלן. זו הפרדה תיאורית של הדברים ולא מעידה על האבחנה. ב. איני יודע מה יש לך ומה הבעיה. בודאי שאיני יכול ללמוד מאומה מתיאורים כגון: "עליה בזה וירידה בזה". עלייך לפנות לרופא לבירור מעמיק של הדברים. אני מבין שכבר עשית זאת ואת במעקב המטולוגי. פורום אינו מרפאה. ג. שום דבר ממה שרשמת לא יכול לכוון לאבחנה מוגדרת. בודאי לא CML.
חיפוש מתקדם