אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.


בודק הסימפטומים
פורום צרבת


פורום זה סגור, לפורום הפעיל לחץ – פורום גסטרואנטרולוגיה - הלל יפה
צרבת היא תופעה נפוצה ביותר: עד כ-40% מהאוכלוסייה הבוגרת תדווח על צרבת לפחות פעם בשנה ועד כ-20% לפחות פעם בשבוע.

צרבת היא התסמין הנפוץ ביותר המאפיין את מחלת ההחזר הקיבתי וושטי. למחלה זאת השפעה ניכרת על איכות חיי החולים, על תפקודם היום יומי ועל כושר עבודתם.

צרבת מתוארת כתחושה של "שריפה" בבית החזה, המופיעה לרוב לאחר ארוחה, ונגרמת כתוצאה מתפקוד לקוי של סוגר הוושט התחתון, המפריד בין הקיבה לוושט. תחושת הצרבת נגרמת בשל החזר של תוכן קיבתי אל הוושט (רפלוקס), תופעה המתאפיינת בחזרה של מיצי קיבה חומציים ולא חומציים מהקיבה לוושט.

למחלת ההחזר סימנים אופייניים כגון צרבת, קושי בבליעה ותחושת עליה של תוכן קיבתי חומצי לוושט (רגורגיטאציה), אולם קיימים גם סימנים לא אופייניים כגון צרידות, שיעול, אסתמה, הפרעות באיכות השינה, כאב בחזה שלא ממקור לבבי וכאבי בטן.

בניגוד לסברה הרווחת, אין הוכחה מדעית חותכת כי התנזרות מוחלטת ממאכלים מסוימים כגון מזון שומני, קפה ומיץ פרי הדר, מביאים לשיפור משמעותי ולהעלמות מחלת הרפלוקס. אף לא הוכח כי הקפדה יתרה על הרגלי חיים מסוימים כגון שינה בתנוחות מסוימות או הימנעות מהרמת משאות כבדים יעילה באופן משמעותי כנגד צרבת.

מאידך, הימנעות מאכילה לפני השינה והפחתת משקל כן הוכחו כשיטות יעילות להפחתת הופעת צרבת. טיפול תרופתי בתכשירים מעכבי הפרשת חומצה כגון: נקסיום, לוסק, אומפרדקס, קונטרולוק, לנטון ודומיהם נמצא כיעיל באחוז ניכר מהחולים. הטיפול מעלים את התלונות, משפר את איכות החיים ומרפא את הדלקת בוושט באחוז ניכר מהמטופלים.

ניתן לומר כי כל חולה לומד להכיר מהם הרגלי החיים והאכילה הטובים לו ובאיזה מינון של תרופות מושגת העלמות הסימפטומים, ובכך להשיג איכות חיים טובה. במקרים המתאימים מופנים חולים עם צרבת לניתוח המצר את המעבר מהוושט לקיבה על מנת להפחית את תופעת ההחזר.

לסיכום, צרבת זאת בעיה אמיתית, שכיחה וכרונית. הטיפול בצרבת אפשרי ויעיל, אך כמו כל בעיה רפואית כרונית אחרת, הוא מצריך התייעצות רפואית ובירור מתאים.
להמשך...
פרופסור רם דיקמן
פרופסור רם דיקמן
פרופ' רם דיקמן, סגן מנהל המערך לגסטרואנטרולוגיה, המרכז הרפואי רבין. גסטרואנטרולוג בעל ידע רב בתחום תנועתיות מערכת העיכול, עובד במערך לגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי רבין, בית החולים בילינסון, כמנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול, חוקר וחבר בוועד החוג לנאורוגסטרואנטרולוגיה המקדם את המחקר בתחום חשוב זה של מחלות מערכת העיכול. משלב בעבודתו טיפול מסור בסובלים מהפרעות בתנועתיות מערכת העיכול (צרבת, עצירות, אי שליטה על סוגרים, תסמונת המעי הרגיש ובעוד הפרעות תפקודיות) תוך שילוב טכניקות חדשניות, שילוב רופאים ומומחים מתחומים הקשורים לבעיות אילו (רופאי אף אוזן וגרון, גניקולוגים, כירורגים, אורולוגים, פסיכולוגים ופיזיותראפיסטים) וחקר מחלות אלו. עבודותיו המחקריות התפרסמו בספרות הרפואית המובילה בתחום וזמנו מוקדש רבות לקידום המחקר בתחום. עבר התמחות בנושא באוניברסיטת אריזונה שבארה"ב, תקופה בה נחשף ויצר קשרים רבים עם מומחים רבים בתחום זה של מחלות מערכת העיכול. במקביל עוסק בחינוך הסטודנטים לרפואה בתחום בו מומחה ומשמש כמרצה בכיר באוניברסיטת ת"א. מאמין כי חריצות ומסירות בטיפול במקביל לעבודת מחקר מדעי, הופכים את השירות שמעניק הרופא למטופליו, לאיכותי יותר. שטחי התעניינות מיוחדים ועיסוק במחקר: * צרבת ומחלת ההחזר הקיבתי ושטי (GERD) * הפרעות בתפקוד רצפת האגן – עצירות ואי שליטה על סוגרים * תסמונת המעי הרגיש (IBS) * הפרעה בהתרוקנות הקיבה (גסטרופרזיס) * דיספפסיה והפרעות תפקודיות אחרות של מערכת העיכול * הפרעות בבליעה * השפעת השינה על תפקוד מערכת העיכול * רפואה אלטרנטיבית כטיפול בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול * היבטים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים הקשורים בתפקוד מערכת העיכול תפקידים ומינויים: * מרצה בכיר קליני בחוג לרפואה פנימית, אוניברסיטת ת"א * רופא בכיר במערך לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי רבין, ביה"ח בילינסון. * מנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול במערך לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי רבין, ביה"ח בילינסון * חבר ועד החוג לנאורוגסטרואנטרולוגיה, המסונף לאיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד השתלמויות: נאורוגסטרואנטרולוגיה, טוסון, אריזונה, ארה"ב מינוי אקדמי: מרצה בכיר קליני בחוג לרפואה פנימית, אוניברסיטת ת"א תחומי הטיפול: צרבת ומחלת ההחזר הקיבתי ושטי (GERD), הפרעות בתפקוד רצפת האגן – עצירות ואי שליטה על סוגרים, תסמונת המעי הרגיש IBS)), הפרעה בהתרוקנות הקיבה (גסטרופרזיס), דיספפסיה והפרעות תפקודיות אחרות של מערכת העיכול מוכר ב- קופות חולים \ פרטי \ ביטוחים: כללית שירותי בריאות, מכבי שירותי בריאות, פרטי
הודעה חשובה
הפורום נסגר
חיפוש מתקדם
צרבת
מחבר:יעל
תאריך:24/2/2011
שעה:20:56
מטופלת בלנטון 60 כבר מספר שנים. בשבועות האחרונים יש לי צרבת בלתי פוסקת שגורמת לי גירוי נשימתי, שיעול וכחכוך. קבעתי תור לרופא גסטרו אך השאלה במה אפשר להשתמש עד אז בנוסף ללנטון ? האם גביסטון יכול להיות יעל במקרה כזה ?
תודה
מחבר:
אימייל:  
(לתשומת לבך: כתובת האימייל לא תוצג באתר)
מספר טלפון:
(מספר הטלפון לא יוצג באתר אלא רק לעיני מנהל הפורום)
כותרת:  
תוכן ההודעה:
עם הלחיצה על הכפתור שלח, אני מאשר/ת שהבנתי שהתכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד
ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
אבקש לקבל תגובות לשאלתי, פרסומים ומידע בריאותי לאימייל שלי.
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  צרבת    יעל 
24/02/11 20:56
  RE: צרבת    דר' רם דיקמן 
26/02/11 00:39
מטופלת בלנטון 60 כבר מספר שנים. בשבועות האחרונים יש לי צרבת בלתי פוסקת שגורמת לי גירוי נשימתי, שיעול וכחכוך. קבעתי תור לרופא גסטרו אך השאלה במה אפשר להשתמש עד אז בנוסף ללנטון ? האם גביסטון יכול להיות יעל במקרה כזה ? תודה
שווה בהחלט לנסות.
חיפוש מתקדם