אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

המתות חסד

מדוע רוב האונקולוגים (הרופאים המטפלים בסרטן) נגד המתת חסד או התאבדות בסיוע רופא- סוף פסוק?

מחקר גדול שנערך בארה"ב גילה כי רק אחוז קטן מבין האונקולוגים, הרופאים המתמחים בטיפול במחלת הסרטן, תומכים בהמתת חסד או בהתאבדות בסיוע רופא אצל המטופלים שלהם, 09/06/04

בהולנד,כמו גם במדינת אורגון שבארה"ב, יותר משני שליש החולים ששמו קץ לחייהם באמצעות המתת חסד חוקית או בהתאבדות בסיוע רופא, סבלו ממחלת הסרטן. אולם עד כה לא נערך שום מחקר שנועד לבדוק את דעתם של האונקולוגים לגבי חולים המבקשים לסיים את חייהם בשל מחלת הסרטן.

ד"ר יחזקאל עמנואל ועמיתיו מהמכון הלאומי לבריאות בבת'סדה, מרילנד, סקרו כמעט 3,300 אונקולוגים בארה"ב, במחקר הגדול ביותר שנעשה אי פעם ואשר נועד לבדוק את דעתם לגבי המתת חסד והתאבדות בסיוע רופא. הממצאים פורסמו בגיליון אוקטובר של ההיסטוריה של רפואה פנימית.

מתוצאות המחקר עולה כי רק 22.5 אחוזים מהאונקולוגים תומכים בהתאבדות בסיוע רופא של חולים סופניים הסובלים מסרטן הערמונית המלווים בכאבים עזים שאינם ניתנים לשליטה על ידי תרופות. רק 6.5 אחוזים תומכים בהמתת חסד במצב זהה.

אחוז נמוך עוד יותר של אונקולוגים הביעו רצון לבצע זאת בעצמם. רק 15.6 אחוזים הביעו נכונות לבצע התאבדות בסיוע רופא ורק שני אחוזים הביעו נכונות לביצוע המתת חסד.

עוד מגלה המחקר כי 63 אחוזים מהאונקולוגים קיבלו בקשות להמתת חסד או התאבדות בסיוע רופא במהלך עבודתם כרופאים, 31.1 אחוזים מהם קיבלו בקשה כזאת במהלך השנה האחרונה. 10.8 אחוזים מהאונקולוגים ביצעו בעבר התאבדות בסיוע רופא, 3.4 אחוזים במהלך השנה החולפת, ורק 3.7 אחוזים ביצעו אי פעם המתת חסד, 0.8 אחוזים ביצעו המתת חסד בשנה החולפת.

נתון מעניין נוסף שעלה במחקר הוא ששיעור המתות החסד היה גבוה פי ארבעה בקרב אונקולוגים שדיווחו על מחסומים אדמיניסטרטיביים, כספיים ומבניים ביכולתם לתת את הטיפול הרפואי ההכרחי לחולים שלהם, לעומת אונקולוגים שדיווחו שהיה ביכולתם לתת את כל הטיפול הרפואי הדרוש לחולים שבאחריותם.

החוקרים מציינים ארבעה גורמים הקשורים לחוסר נכונותם של האונקולוגים לבצע המתת חסד או התאבדות בסיוע רופא: הסתייגות מהעלאת מינון תרופת המורפיום הניתנת בעירוי ורידי כדי לשלוט בכאבים וזאת למרות בקשת החולה, מספיק זמן לשוחח על טיפול מסיים חיים עם החולים הגוססים, וראיית עצמם כדתיים והיותם קתולים.

"בהסתכלות כוללת", מסכים ד"ר עמנואל ועמיתיו, "תוצאות המחקר מדגישות את הצורך ללמד רופאים במהלך לימודי הרפואה על שיטות אופטימליות להרגעת וטיפול בכאב, כמו גם בהמשך עבודתם כרופאים. רופאים בעלי ידע טוב יותר לגבי נושא סיום חיים חשים צורך קטן יותר לבצע המתת חסד או התאבדות בסיוע רופא".

מקור:
Annals of Internal Medicine 2000;133:527-532

המתות חסד
מדוע רוב האונקולוגים (הרופאים המטפלים בסרטן) נגד המתת חסד או התאבדות בסיוע רופא- סוף פסוק? byשתף את הכתבה ב:
רופאים ומטפלים: כתבות בנושאי הפורום: