אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

פריצת דיסק: טיפול ללא ניתוח

ניתן לטפל בפריצת דיסק ובבלט הדיסק ללא ניתוח או תרופות. טכניקות שונות לחיזוק השריר הפגוע עשויות לפתור הבעיה

מאת: פרופ' יורם קופרט, 29/10/15

כאבי גב הם כבר מזמן לא רק מחלה, אלא תופעה הפוגעת כמעט בכל מבוגר מעל גיל 40. מחקרים מראים כי מעל 80% מהאוכלוסיה בגיל 40 ומעלה בעולם המערבי סובלים מכאבי גב עליון או תחתון, כאשר אחוזים ניכרים מהם סובלים מפריצת דיסק אחת או יותר.

הדיסק הינו טבעת החוצצת בין חוליה לחוליה של עמוד השדרה ומשמשת בולם זעזועים. פריצת דיסק הינה תהליך ניווני, שבו המעטפת של הדיסק מאבדת מהאלסטיות שלה ומחוזקה, מתעוותת ויוצרת לחץ על שורשי העצבים שבחוט השדרה.

הלחץ יוצר כאבים כרוניים העלולים להיות בלתי נסבלים עד כדי פגיעה משמעותית באיכות החיים וירידה ברמת התפקוד היום-יומית. ישנה תופעה נוספת המוכרת בשם בלט בעמוד השדרה. זוהי בעצם אותה גברת בשינוי אדרת. הבלט נוצר מאיבוד המעטפת שממנו עשוי הדיסק; תופעה קלינית שונה אך בעלת משמעות דומה עבור החולה.

צילום אילוסטרציה: shutterstock

טיפול בפריצת דיסק

בישראל מתבצעים מדי שנה עשרות אלפי ניתוחים לטיפול בפריצת דיסק. חלקם הגדול של החולים מגיע לניתוח לאחר שבמשך שנים רבות נטלו תרופות שונות על מנת להקל על הכאבים. תרופות אלו, על אף שהן מספקות הקלה זמנית לכאב, אינן מטפלות בבעיה ואינן תורמות לריפוי.

נהפוך הוא - במקרים רבים גורמות התרופות לתופעות לוואי ואף לנזקים ארוכי טווח לכבד ולאיברים חיוניים נוספים. במסגרת הניתוח משחררים את הלחץ על שורש החוליה, כאשר המטרה של שחרור הלחץ היא הפחתת רמת הכאב ומתן אפשרות לפעילות תנועתית נורמלית.

על אף שמדובר בניתוח שגרתי יחסית, הוא טומן בחובו סיכונים לא מבוטלים. חשוב לזכור גם כי ההחלמה מניתוח זה היא לעתים קשה וממושכת. עבודות רבות מראות כי השיפור אצל חלק ניכר מהחולים אינו מספק ובמקרים אחרים הוא אינו נשמר לאורך זמן. מחקרים אלו, כמו גם גורמים אחרים, מהווים את הבסיס לביקורת הנשמעת מצד רופאים בכירים על הגישה הטיפולית המקובלת כיום. מומחים אלו מציעים כי תערך חשיבה מחודשת וחיפוש אחר אלטרנטיבות טיפוליות יעילות יותר.

בניית רקמות שריר

בתי החולים במדינת ישראל הינם בעלי רמה רפואית מהמובילות בעולם ורובם ככולם מעסיקים מנתחים מקצועיים ומנוסים וברובם המכריע של המקרים מבוצע הניתוח ברמת דיוק והצלחה מקסימלית. ואולם הבעיה נעוצה בגישה הבסיסית לטיפול בפריצת או בלט הדיסק. אפשר גם אחרת - גישה טיפולית המבוססת על בנייה מחדש של רקמות השריר שאבדו כתוצאה מאי שימוש שנוצר, עקב הכאבים והמגבלה בתנועה. גישה זו מאפשרת לפתור את הבעיה באופן דרמטי לטווח ארוך.

העקרון הרפואי פשוט - כאשר אנו סובלים מכאב, אנו מקטינים וממעיטים בתנועה ועל-ידי כך מחלישים את השריר. נוצר מעגל קסמים - שריר חלש יותר גורם לתנועה מוגבלת יותר, אשר גורמת להחלשות נוספת של השריר וחוזר חלילה, עד לניוון כמעט מוחלט של השריר באזור הפגוע והפרת האיזון הביומכני של הגוף. חיזוק השריר הפגוע באמצעות התערבות חיצונית, הנעשית בטכניקות טיפוליות שונות, כאשר המטופל פסיבי, מאפשרת לפרוץ את המעגל הזה וליצור ריפוי אמיתי.

באמצעות מגוון שיטות טיפול שמרניות ומקובלות המבוצעות במינון אינטנסיבי, ניתן ליצור בתוך מספר שבועות שינוי אמיתי ולאפשר למטופל תנועה טובה יותר, הפחתה משמעותית בכאב וחזרה לתפקוד יום-יומי.

חיזוק השריר הפגוע

להלן מספר דוגמאות מהטכניקות בהן ניתן לעשות שימוש:

אלקטרוסטימולציה אנלגטית (גירוי חשמלי)

בטכניקה זו אנו עושים שימוש בזרמים חשמליים למעטפת העצבים הסנסוריים המעבירים מסר של כאב. על-ידי הגירוי משנים את התשדורת של הכאב ומאפשרים שחרור של אנדורפינים המורידים את רמת הכאב. הטכניקה מקובלת בשימוש מסחרי בשם tens, מכיוון שמכשירי tens פועלים בטכניקה הזו. המכשור הנמצא במרכז הינו מתקדם ומשוכלל, ומאפשר להתאים את אופי הטיפול לצרכי כל מטופל באופן אישי. המכשיר מסייע להפחתה של כאבים אצל המטופל כחלק מתהליך הטיפול או כטיפול תומך.

אלקטרוסטימולציה נבנית

בטכניקה זו נעשה שימוש בזרמים חשמליים שונים שמטרתם להכנס בעקיפה לחיבור של העצב המוטורי ולהפעיל את השריר ממקור חיצוני למוח. באמצעות טכניקה זו ישנה הפעלה יזומה של שריר בודד או קבוצת שרירים באמצעות גירוי חיצוני, כחלק מבנייה מחודשת של מרכז הכובד הביומכני בגוף. יודגש כי במהלך החיים והתפקוד האנושי הרגיל לא ניתן להפעיל באופן יזום ומתוכנן שריר אחד בגוף.

לייזר נמוך עוצמה

הטיפול בלייזר נמוך עוצמה עושה שימוש בקרן לייזר, המופעלת על-ידי גזים אצילים על בסיס אינפרא אדום. הלייזר הינו קרן ביואנרגטית חזקה מאד בעל אלומה ממוקדת. הטיפול משמש להפחתת כאבים ובעיקר טיפול בדלקות מקומיות באיברים השונים בגוף באמצעות אידוי שלהן.

מגנטותרפיה

יצירת שדה מגנטי מלאכותי על-ידי העברת זרם חשמלי בעוצמה גבוהה, הנבנה באמצעות אלקטרודות בסמוך לאיבר הכואב או לגוף כולו. מדובר בהחשה של תהליך הריפוי לכל סוגי הרקמות בגוף כולל רקמת העצם. הטיפול מאפשר לטפל בבעיות כמו אוסטיאופורוזיס, רקמות שלא מתרפאות עקב סוכרת וכיו"ב.

שיטות נוספות הן גלי הלם, אולטרסאונד טיפולי, דיקור, מניפולציות ידניות וכו'. יודגש כי לתוכנית הטיפול המותאמת במיוחד למטופל, ישנם פרמטרים שונים אשר משפיעים על הצלחת הטיפול. הפרמטרים הם: התמהיל בין הטכניקות השונות ויכולתו של הרופא המנהל את הטיפול לשלוט באופן מדוייק בכלים הטיפוליים העומדים לרשותו. כל אלה, בתוספת לאבחון דינמי הנערך כל העת על-ידי הצוות הרפואי במרפאה, אשר מאפשר לעדכן ולהתאים את הטיפול "תוך כדי תנועה", מהווים את הבסיס לטיפול אפקטיבי ומוצלח. טיפול טוב יביא אפשרויות תנועה טובה יותר למטופל, הפחתה משמעותית בכאב וחזרה לתפקוד יום-יומי.

כל השיטות המוצגות כאן הן שיטות שמרניות ומקובלות ברפואה מזה שנים רבות. הגישה הכוללת לגוף, תמהיל הטיפולים האינטנסיבים והתוכנית המותאמת במיוחד למטופל הם אלה היוצרים את הבסיס לריפוי מוצלח וחזרה לאיכות חיים .

פרופ' יורם קופרט הוא מנהל המרכז לשיקום ורפואה פיזיקלית.

בואו לדבר על זה בפורום בעיות גב ועמוד השדרה.

פריצת דיסק: טיפול ללא ניתוח
ניתן לטפל בפריצת דיסק ובבלט הדיסק ללא ניתוח או תרופות. טכניקות שונות לחיזוק השריר הפגוע עשויות לפתור הבעיה byשתף את הכתבה ב:
פורום בעיות גב ועמוד השדרה

ד"ר נחשון רנד
ד"ר נחשון רנד
ד"ר נחשון רנד מומחה בכירורגיה אורתופדית ובניתוחי עמוד השדרה. בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים . התמחה בשנים 1988-1994 בתחום הכירורגיה האורתופדית בבית החולים האוניברסיטאי הדסה בירושלים. בשנים 1995-1998, השתלם בתחום ניתוחי עמוד השדרה, אוניברסיטת ונדרבילט, נאשוויל טנסי, ארצות הברית. משנת 1998 פרופסור עמית לאורתופדיה באוניברסיטת ונדרבילט. בשנים 1998-2000 שימש כמנתח עמוד שדרה בכיר במרכז הרפואי הדסה עין כרם. מאז שנת 2000 - רופא מנתח בכיר במרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה בביה"ח "אסותא" ברמת החי"ל בתל אביב עוסק בחקר המחלות הניווניות של עמוד השדרה ומחלות הדיסק הבין-חולייתי. עורך עמית בכתב העת Journal of spinal disorders עורך ראשי של ה - Internet Journal of Orthopedics עורך עמית וחבר מערכת במספר כתבי עת רפואיים נוספים. אודות המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה: לאחר שנים רבות של עבודת צוות במסגרת יחידת עמוד השדרה בבית חולים הדסה, הקימו רופאי היחידה, וד"ר נחשון רנד ביניהם, את המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה. מרכז זה עוסק באופן בלעדי בבעיות עמוד שדרה מכל הסוגים ובכל קבוצות הגיל - צוואר, עמוד שדרה גבי ומתני, בעיות התפתחות ועקמת, בעיות ניווניות, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, גידולים, דלקות, חבלות ולמעשה בכל תחום ובעיה הקשורים לעמוד השדרה במבוגרים ובילדים. זהו למעשה המרכז היחיד בארץ המשלב פעילות של מומחי עמוד שדרה מתחום האורתופדיה והנוירוכירורגיה. ד"ר נחשון רנד מאמין ביכולתו של הטיפול הניתוחי לעזור ולפתור בעיות רפואיות כשהוא מבוצע בצורה מושכלת - כלומר לא לכל מטופל ובכל מצב אלא בזמן ובסיטואציה המתאימים, בידי כירורג מומחה בתחום, מיומן ובעל היכולת המתאימה. תחומי טיפול: א יעוץ במרפאת לבעיות עמוד השדרה השונות - כולל חוות דעת נוספת /שניה ב. כירורגיה אורתופדית - ניתוחי עמוד שידרה (צווארי גבי ומותני, ניתוחי עקמת ניתוחי דיסק והשתלת דיסק מלאכותי, ניתוחי קיבוע ופעולות זעיר פולשניות) ג. חוות דעת רפואיות/חוות דעת מומחה בתחומי האורתופדיה ועמוד השדרה, אישורים רפואיים בתחום האורתופדיה ועמוד השדרה וסיוע בכל הנוגע לתביעות נזקי גוף בתחום זה. מוכר לצורך החזר על ידי כמעט כל הקופות וחברות הביטוח חברות בארגונים מקצועיים: ההסתדרות הרפואית בישראל האגוד הישראלי לאורתופדיה האגוד הישראלי למחלות עמוד שידרה Orthopedic Research Society North American Spine Society Cervical Spine Research Society
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  שלום    אדיר  
08/02/16 18:21
10/02/16 08:50
  לאחר פרוצדורה disc fx    אורית 
06/02/16 11:42
03/02/16 21:18
  זקוקה לעזרה בדחיפות.     שרה אוחיון 
03/02/16 00:20
  כאבים ברגל שמאל     קרן  
31/01/16 22:59
  אישיאס     ליאת 
31/01/16 20:20
03/02/16 08:06
  ניוון     א 
25/01/16 14:32
31/01/16 08:07
24/01/16 11:04
23/01/16 01:55
  תוצאות בדיקת CT    משה 
21/01/16 22:48
  כאב ברגל שמאל     קרן  
19/01/16 20:44
273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263     הקודם    
חיפוש מתקדם