אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

דלקת בדרכי השתן: מיתוס החמוציות

ממצא: אין תועלת בשתיית מיץ חמוציות לטיפול בזיהומים בדרכי השתן או במניעתם. ההשווואה נעשתה מול אנטיביוטיוקה, פרוביוטיקה, שתיית מים וחוסר טיפול

מאת: מערכת zap doctors בשיתוף e-Med, 29/10/12

בעשרות השנים האחרונות זכה מיץ חמוציות לפופולריות רבה כמיץ הפלא שמונע זיהומים בדרכי השתן ומטפל בהן באופן טבעי. עם זאת, נראה כי בפועל התועלת נמוכה עד כדי כך, שלא ניתן להמליץ על צריכת המיץ כדי למנוע זיהומים; כך עולה מתוצאות סקירה שפורסמה לאחרונה בכתב העת Cochrane Review.

במסגרת הסקירה נבחנו 24 מחקרים, שכללו כ-4,500 משתתפים. המחקרים השוו טיפול במיץ חמוציות אל מול פלסבו, שתיית מים רבה, טיפול אנטיביוטי וטיפול באמצעות חיידק לקטובצילוס (טיפול פרוביוטי) אל מול היעדר טיפול כלל.

בהשוואה לפלסבו, מים או היעדר כל טיפול, לא נמצא קשר בין מוצרי חמוציות להפחתה משמעותית של זיהומים בדרכי השתן. מוצרי חמוציות גם לא סיפקו הגנה נראית באף אחת מהקבוצות, כולל נשים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן, אנשים מבוגרים, נשים הרות, ילדים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן, חולים עם מחלות ממאירות וחולים במחלות ספציפיות.

בהשוואה לטיפול אנטיביוטי, מיץ חמוציות לא היה שונה משמעותית ביעילותו בנשים או בילדים, כך לפי שלושה מחקרים קטנים. תופעות לוואי של מערכת העיכול היו דומות עם מוצרי חמוציות ועם פלסבו או היעדר כל טיפול.

מדובר בעדכון שלישי של הסקירה לאורך השנים ולדברי החוקרים, כעת לאחר שהתחשבו במחקרים חדשים, מיץ חמוציות מצטייר אף כפחות יעיל ממה שחשבו קודם. החוקרים מציינים את מגבלות המחקר, בין היתר היענות נמוכה. עם זאת, לדבריהם, אין צורך במחקרים נוספים להערכת השפעת המיץ, שכן מרבית המחקרים הזמינים כיום מעידים כי התועלת קטנה, לכל היותר. ייתכן שיש מקום לערוך מחקרים נוספים להערכת מוצרי חמוציות דוגמת טבליות וקפסולות, אך רק בנשים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן, ורק מוצרים המכילים את הכמות המומלצת של החומר הפעיל.

בואו לדבר על זה בפורום רפואת נשים.

דלקת בדרכי השתן: מיתוס החמוציות
ממצא: אין תועלת בשתיית מיץ חמוציות לטיפול בזיהומים בדרכי השתן או במניעתם. ההשווואה נעשתה מול אנטיביוטיוקה, פרוביוטיקה, שתיית מים וחוסר טיפול byשתף את הכתבה ב:
פורום רפואת נשים

ד"ר דניאל קוגלר
ד"ר דניאל קוגלר
ד"ר קוגלר סיים את לימודי הרפואה בבית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה בשנת 1983. התמחה בגינקולוגיה, מיילדות ופיריון בבית חולים "השרון" בפתח תקווה. רופא בכיר משנת 1990. עובד כיום כרופא בכיר בחדר לידה בבית חולים "וולפסון". עובד כרופא עצמאי בקופ"ח "מכבי" ו"מאוחדת". מנתח בבית חולים "אסותא" בתל אביב. ד"ר קוגלר הקים וניהל את המרפאה למחלות צוואר הרחם וקולפוסקופיה בבית חולים השרון, והתמחה במחלות צוואר הרחם ודרכי המין התחתונות. צבר ניסיון וידע רב בתחום מחלות צוואר הרחם - אבחון , טיפולי לייזר של צוואר הרחם ודרכי המין התחתונות כולל הסרת קונדילומות וניתוחי קוניזציה ( כריתת יתד ) . בעל ידע ונסיון רב בבדיקות קולפוסקופיה וברשותו מכשירי קולפוסקופ חדישים ומהימנים. צבר ניסיון רב בניתוחים גינקולוגיים שונים כולל כריתת מיומות וכריתות רחם, ניתוחים פלסטיים של הפות והנרתיק וניתוחים גינקולוגיים אחרים. מבצע מעקבי הריון במקצועיות יסודיות וברגישות רבה, כולל מעקב הריונות בסיכון. (מבצע מעקב הריון כל שלושה שבועות, בחודש שמיני כל שבועיים ובחודש תשיעי כל שבוע ). מבצע דיקורי מי שפיר מזה למעלה מ 20 שנה בבית חולים אסותא בתל אביב. מנוסה מאד בניתוחים קיסריים שונים וניהול לידות רגילות. ד"ר קוגלר מנהל פורום למחלות צוואר הרחם ב . STARMED חבר קבוע בפורום חדר לידה של מחלקת נשים של בית החולים וולפסון. עונה לעשרות שאלות , ומקפיד על תשובות מקצועיות , מפורטות ועם זאת קשובות לרגישות הנשים השואלות ומנסה לתת מענה נגיש, מקצועי ורגיש לכל שאלה. זוכה להערכה רבה מצד הנשים הפונות לפורום. ד"ר קוגלר מקפיד להשתתף באופן קבוע בכנסים רפואיים בארץ ובעולם על מנת להתעדכן ולהשתלם בנושאי עבודתו: נוטל חלק פעיל בכינוס ה EUROGYN למחלות צוואר הרחם והחיסונים החדשים כנגד HPV הנערכים מדי שנה באירופה. השתתף והתמחה בעבר בסדנאות להסטרוסקופיה ולפרוסקופיה בבית חולים "הדסה" בירושלים, בית חולים "שיבא" ובלימודי המשך בגינקולוגיה באוניברסיטת תל אביב. ד"ר קוגלר מאמין במתן טפול אישי, מקצועי ורגיש, ושכל אישה זכאית לרפואה יעילה, מקצועית ויסודית, וכל זאת מתוך אמפטיות, מסירות רבה ורגישות לצרכים המיוחדים של האישה. תחומי הטיפול: מחלות צוואר הרחם, קולפוסקופיה, טיפולי לייזר וכריתות יתד (קוניזציה), ניתוחים גינקולוגיים כולל כריתות רחם, דיקורי מי שפיר, מעקב הריון כולל הריון בסיכון, ניתוחים קיסריים, הפסקות הריון. מוכר ב- קופות חולים \ פרטי \ ביטוחים: רופא בכיר עצמאי בקופח מכבי ומאוחדת, מרפאה פרטית ורופא בכיר דרך חברות הביטוח "פניקס", "מגדל", "כלל"
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  מחזורהשלא נגמר    ליה 
14/02/16 08:30
11/02/16 17:46
11/02/16 13:39
  undefinedUS גיניקולוגי    מריאנה 
11/02/16 13:28
11/02/16 00:11
09/02/16 21:33
  אני מדממת    אנונימי 
09/02/16 17:58
  גלולות , דחוף!    אנונימית 
08/02/16 20:12
08/02/16 17:29
  טעות ביום    הילה 
08/02/16 16:29
08/02/16 14:59
194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184     הקודם    
חיפוש מתקדם