אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

זיכרון, שינה ופוסט טראומה

מחקר ישראלי: מניעת שינה אחרי אירוע טראומתי מסייעת לא לזכור אותו ולמנוע התפתחות פוסט טראומה. הערות מפריעה לגיבוש זיכרונות של פחד

מאת: מערכת zap doctors, 09/02/14

נחשפתם לטראומה? אל תלכו לישון על זה! מניעת שינה לאחר חשיפה לאירוע טראומטי עשויה למנוע או להפחית את הסיכון לחלות בתסמונת הפוסט-טראומטית. כך עולה ממחקר ישראלי חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Neuropsychopharmacology.

ראש יחידת המחקר לחקר סטרס וחרדה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, פרופ' חגית כהן, שהובילה את המחקר: "הזיכרון הוא מרכיב משמעותי בהתפתחות סימפטומים פוסט טראומטיים, ולכן החלטנו לבחון את השפעותיו השונות של חסך שינה מיד לאחר החשיפה לטראומה. ידוע כי לשינה תפקיד חשוב בתהליכי למידה וזיכרון, כאשר שינה לאחר למידה, למשל, מגבשת את הזיכרון, מקבעת ומשפרת אותו".

בסדרת הניסויים הנוכחית, שביצע הסטודנט שלמה כהן מהמחלקה לפסיכולוגיה, בהדרכתה של פרופ' כהן, נמצא כי מניעת שינה של שש שעות מיד לאחר חשיפה לאירוע טראומטי, הפחיתה את התפתחות התגובות ההתנהגויות דמויות הפוסט-טראומה. מכרסמים שנמנעה מהם שינה לאחר החשיפה לטראומה, לא זכרו אותה, בעוד שהיתר זכרו והדגימו התנהגות דמוית פוסט-טראומה.

החוקרים מצאו כי תזמון נכון בין רמת ההורמון קורטיזול (קורטיקוסטרון במכרסמים) לרמת אפינפרין, שני הורמונים המופרשים בזמן החשיפה לאירוע הטראומטי, הם חלק מהגורמים המשפיעים על התקבעות הזיכרון הטראומטי והתפתחות התגובה הנפשית לאירוע. מניעת השינה לאחר חשיפה לסטרס גרמה לעלייה ברמות ההורמון בשתן ולירידה בקצב הלב – ולמעשה מנעה את התגבשות הזיכרון הטראומטי והפיכתו לזיכרון ארוך טווח.

"מניעה מכוונת של שינה לאחר חשיפה לגורם לחץ יכולה להיות אפקטיבית להתערבות בתהליכים פוסט טראומטיים", מסבירה פרופ' כהן. "נראה כי מניעת שינה שלאחר חשיפה לגורם לחץ מפריעה לגיבוש זיכרונות של פחד", אומרת פרופ' כהן.

כחמישית מהנחשפים לאירוע דוגמת תאונת דרכים, תאונת עבודה, פיגוע טרור או מלחמה לא ממשיכים את חייהם כרגיל. אצל אותם אנשים, הזיכרון אינו מתכהה וממשיך להיות חי ומאיים גם שנים רבות לאחר האירוע. אנשים אלו, שעסוקים מחד במחשבות חוזרות ונשנות על האירוע, ומאידך מנסים להימנע מלהיחשף לגירויים שיזכירו את האירוע – מוגדרים כסובלים מפוסט-טראומה, או בשמה המלא, הפרעת דחק פוסט-טראומטית. ההפרעה זו גורמת לקשיים ניכרים בתפקודו של החולה בחיי היומיום ובמקרים קיצוניים אף לחוסר תפקוד מוחלט.

בואו לדבר על זה בפורום טראומה והלם קרב.

זיכרון, שינה ופוסט טראומה
מחקר ישראלי: מניעת שינה אחרי אירוע טראומתי מסייעת לא לזכור אותו ולמנוע התפתחות פוסט טראומה. הערות מפריעה לגיבוש זיכרונות של פחד byשתף את הכתבה ב:
פורום טראומה והלם-קרב

ד"ר גרין דרור
ד"ר גרין דרור
פסיכותרפיסט, מנהל פורום הלם קרב מנהל 'קוגיטו, בית-ספר לפסיכותרפיה ולאימון רגשי', מטפל, מרצה ומדריך. פרסם יותר משלושים ספרים, וביניהם 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש', וגם 'בחזרה לצוות 4', בו תיאר את הלם-הקרב הפרטי שלו במלחמת יום הכיפורים, ואת התמודדותו עם התופעות הפוסט-טראומטיות הנמשכות עד היום. פיתח גישה מיוחדת לעבודה עם נפגעי טראומה והלומי-קרב ומשפחותיהם, במטרה לאמן את היכולת שנפגעה וליצור 'מקום בטוח'. כאחד מחלוצי הטיפול הנפשי באמצעות האינטרנט פיתח את הקליניקה הראשונה לטיפול נפשי באינטרנט. באתר 'פסייקום', www. psychom. com, הוא מנהל פורום סגור ובטוח להלומי-קרב. ניתן להצטרף לפורום באמצעות פניה לדוא"ל mail@psychom. com. ד"ר דרור גרין הוא מומחה בינלאומי לטיפול באמצעות האינטרנט, שחקר את התחום ופיתח את הקליניקה הווירטואלית הראשונה (והיחידה עד כה). ד"ר גרין הוא מטפל, מרצה ומדריך, שחיבר כארבעים ספרים וביניהם 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש', 'פרויד נגד דורה' ו'פסיכותרפיה ממבט אחר'. באתר 'פסייקום' הוא מציע מידע רב לכל מי שנזקק לטיפול נפשי, מדריך מקיף של כל סוגי המטפלים בישראל וכן יעוץ חד-פעמי או טיפול ארוך טווח באמצעות האינטרנט. ד"ר גרין פיתח את גישת 'האימון הרגשי' (emotional training), שהיא גישה יעילה ביותר לשיפור המיומנויות הרגשיות בתחומי היחסים הבין-אישיים, זוגויות, הורות והתמודדות עם טראומה. תחומי הטיפול 1. טיפול בנפגעי טראומה והלם-קרב. 2. שיפור מערכות יחסים. 3. טיפול זוגי ומשפחתי. 4. שיפור המיומנויות הרגשיות למי שאינו נזקק לטיפול נפשי. ניתן לקבוע מועד למפגש חד-פעמי או קבוע באתר 'פסייקום': http: //www. psychom. com טלפון (סקייפ): 03-9708033. דואר אלקטרוני: drorgreen@psychom. com
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
30/01/16 15:25
22/11/15 13:01
14/09/15 13:42
  מאוד עצוב לקרוא את תגובתך    עוברת אורח 
20/09/15 02:15
  מחשבות     אני  
14/08/15 17:25
15/08/15 10:12
  השאלה מה לעשות ?     אני  
15/08/15 19:19
28/07/15 00:22
12/07/15 23:33
12/07/15 23:29
  מחפשת פיתרון...    רות 
11/07/15 22:05
200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190     הקודם    
חיפוש מתקדם