אין להשאיר שדה זה ריק. אין להשאיר שדה זה ריק.

קוצר נשימה: סטרואידים לפי הצורך

אם רוצים להוריד את כמות הסטרואידים, אפשר לוותר על הטיפול המונע. נמצא כי טיפול בסטרואידים בשאיפה בשלב מוקדם של המחלה שווה ערך לטיפול יומי קבוע

מאת: מערכת doctors בשיתוף univadis, 19/01/12

בשורה להורים. אם ילדכם סובל מקוצר נשימה, ניתן להפחית את כמות הסטרואידים שהוא צורך. נמצא כי טיפול בתחילת ההתקף יעיל כמו טיפול יומי מונע, ואין שוני במספר ההתקפים שיחווה הילד או בעוצמתם בשתי צורות הטיפול. כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת New England Journal of Medicine.

רקע

התקפי קוצר נשימה בילדים בגילאי טרום בית הספר מתפתחים בדרך כלל בעקבות מחלות ויראליות של דרכי האוויר. לילדים עם נטייה לפתח התקפים תכופים או חמורים מומלץ לתת טיפול בסטרואידים בשאיפה המוריד את שכיחות וחומרת ההתקפים. הטיפול מומלץ לכל ילד שעבר ארבעה התקפי קוצר נשימה במהלך שנה או התקף חמור שהביא לכדי אשפוז. עם זאת, למרות היעילות המוכחת של טיפול זה, הורים רבים מתנגדים למתן סטרואידים על בסיס יומיומי. לדאגה זו יש בסיס, וכבר הוכח כי טיפול ממושך בסטרואידים דרך הפה עלול לגרום לפיגור בגדילה ותופעות מטבוליות אחרות.

מטרה

בעבודה זו ביקשו החוקרים לבדוק אם טיפול מונע בסטרואידים בשאיפה לסירוגין יעיל במניעת התקפי קוצר נשימה כמו טיפול על בסיס יומיומי.

שיטות

חוקרים מארה"ב ערכו מחקר ב-278 ילדים בני שנה עד 4.5, שסובלים מאירועי קוצר נשימה חוזרים, והיה להם לפחות התקף אחד בשנה החולפת. ילדים עם מחלה חמורה ולא מאוזנת הוצאו מהמחקר. מחצית מהילדים קיבלו טיפול מונע יומי בסטרואידים בשאיפה במינון נמוך (Budesonide 0.5mg פעם ביום) והיתר טופלו במינון גבוה יותר של סטרואידים בשאיפה (Budesonide 1mg פעמיים ביום), למשך 7 ימים בכל פעם שהופיעה דלקת בדרכי הנשימה (URI). בשאר הזמן במהלך השנה הילדים קיבלו אינהלציות של פלצבו. התוצאה העיקרית שנבדקה הייתה כמות הסטרואידים שנטלו הילדים במהלך השנה. בנוסף, בדקו החוקרים את חומרת התקפי קוצר נשימה, מדדי איכות חיים ומספר הימים שהילדים נאלצו לשהות בבית.

תוצאות

בין שתי הקבוצות לא היה הבדל במספר התקפי קוצר הנשימה שהצריכו טיפול מערכתי בסטרואידים. לא נמצאו הבדלים גם בחומרת ההתקפים או בזמן שחלף עד ההתקף הראשון מרגע הופעת התסמינים. עם זאת, קבוצת הילדים שטופלה לסירוגין צרכה בשנה כמות קטנה הרבה יותר של סטרואידים בשאיפה, מאשר הקבוצה שטופלה על בסיס קבוע.

מסקנה

טיפול בסטרואידים בשאיפה בשלב מוקדם של מחלות נשימה שווה ערך לטיפול יומי קבוע במניעת התקפי קוצר נשימה, אך יתרונו בחשיפה מופחתת לסטרואידים.

לכתבות נוספות והרשמה לאתר ללא תשלום - לחצו כאן.

בואו לדבר על זה בפורום אף אוזן גרון ילדים.

קוצר נשימה: סטרואידים לפי הצורך
אם רוצים להוריד את כמות הסטרואידים, אפשר לוותר על הטיפול המונע. נמצא כי טיפול בסטרואידים בשאיפה בשלב מוקדם של המחלה שווה ערך לטיפול יומי קבוע byשתף את הכתבה ב:
פורום אף אוזן גרון ילדים

ד"ר גורדין אריה
ד"ר גורדין אריה
ד"ר אריה גורדין, מומחה במחלות אף אוזן וגרון וכירורגיה של הראש צוואר. בוגר בית ספר לרפואה של הטכניון חיפה (בהצטיינות) ב- 1998. התמחה במחלות אף אוזן וגרון וכירורגיה של הראש צוואר בבית חולים רמב"ם בין השנים 1999-2005. בצע תת התמחות קלינית של שנתיים בנושא אף אוזן וגרון ילדים ב- Hospital for Sick Children, Toronto, Canada בין השנים 2007-2009 שהתמקדה בטיפול כירורגי להפרעות בדרכי הנשימה בילדים וניתוחי אוזניים בילדים. ד"ר גורדין אחראי על שירות אא"ג ילדים בית חולים לילדים ע"ש מאייר, בקריה הרפואית רמב"ם. משמש כרופא בכיר במחלקת אא"ג בקריה הרפואית רמב"ם. ד"ר גורדין משמש כמרצה קליני בפקולטה לרפואה של הטכניון. ד"ר גורדין חבר בהסתדרות הרפואית בישראל ובאיגוד הישראלי למחלות אף אוזן וגרון וכירורגיה של הראש צואר. תחומי עניין עיקריים: • דלקות אוזניים בילדים וניתוחי אוזניים לטיפול בדלקות כרוניות- ניתוחי צינוריות, סגירת נקבים בעור התוף ומסטואידקטומיה לטיפול בדלקות כרוניות וכוליסטאטומה. • הפרעות בדרכי הנשימה בילדים- הצרויות של הקנה, נגעים שונים על מיתרי הקול, טיפול כירורגי אנדוסקופי ופתוח לבעיות אלו. • דום נשימה בשינה בילדים- ניתוח שקדים ואדנואידים כולל שימוש בטכנולוגיית COBLATION (גלי פלסמה). • ניתוחי ראש צוואר בילדים- טיפולי כירורגי בציסטות מולדות, נגעים וסקולריים וגידולי ראש צוואר • הפרעות קול ובליעה- אבחון אנדוסקופי מרפאתי וטיפול כירורגי אנדוסקופי • ריור יתר- טיפול תרופתי וכירורגי תחומי הטיפול: אף אוזן וגרון ילדים, טיפול בנחירות ודום נשימה בשינה. , ניתוחי אוזניים לדלקות כרוניות, שיפור שמיעה וסגירת נקבים, הפרעות קול ובליעה, הפרעות בדרכי הנשימה בילדים, טיפול אנדוסקופי של דרכי הנשימה, ניתוחי ראש צוואר. מוכר ב- קופות חולים \ פרטי \ ביטוחים: כללית מושלם, פרטי חברות ביטוח: כלל, פניקס, מנורה, מגדל, אליהו ואיילון
חיפוש מתקדם
הודעה\מחבר
תאריך ושעה
  שקד שלישי מוגדל     ליאת 
09/02/16 18:02
09/02/16 00:34
07/02/16 16:27
04/02/16 19:15
02/02/16 09:23
  דימום מהאוזן    דניאל 
01/02/16 23:46
  אף סתום כל הזמן    איווטה 
31/01/16 10:22
30/01/16 20:34
  נוזלים באוזן    דפנה 
30/01/16 15:41
28/01/16 19:42
28/01/16 00:14
  הסרת פוליפ באף וניקוי סינוסים    ורוניק (veronik) תורגמן (turjeman) 
27/01/16 12:52
  חשיפת תינוק לרעש    שרון 
26/01/16 23:51
74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64     הקודם    
חיפוש מתקדם